До пет години на пазара ще има смартфони със „самовъзстановяващи се дисплеи“, прогнозират анализатори

До пет години на пазара ще има смартфони със „самовъзстановяващи се дисплеи“, прогнозират анализатори

До пет години на пазара ще има смартфони със „самовъзстановяващи се дисплеи“, прогнозират анализатори

Смартфони с дисплеи, способни да се поправят сами при нанесени щети, може да започнат да се появяват на пазара до 2028 г., според анализаторската компания CCS Insight, цитирана от Си Ен Би Си.

В своя преглед на най-добрите технологични прогнози за 2024 г. и след това, CCS Insight заяви, че очаква производителите на смартфони да започнат да произвеждат телефони със „самовъзстановяващи се“ дисплеи до пет години. Начинът, по който това може да работи, е чрез включване на „нано покритие“ върху повърхността на дисплея, което, ако бъде надраскано, създава нов материал, който реагира, когато е изложен на въздух и запълва несъвършенството.

„Това не е в сферата на научната фантастика, може да се направи“, каза Бен Ууд, главен анализатор в CCS Insight, пред Си Ен Би Сипо време на разговор по-рано тази седмица. „Мисля, че най-голямото предизвикателство с това е правилното определяне на очакванията“, добави той.

Компаниите говорят от години за технологии за дисплеи на смартфони, които могат да се поправят сами.

LG, южнокорейският гигант за потребителска електроника, рекламираше технология за самовъзстановяване в своите смартфони още през 2013 г. Компанията пусна смартфон, наречен G Flex, който включваше вертикално извит екран и „самовъзстановяващо се“ покритие на устройството. По това време компанията не обясни как точно работи технологията.

„Има някои нови технологии, върху които хората работят в момента, и изглежда, че това може да се превърне в нещо, с което хората отново ще имат допир. Не говорим за чудодейно завръщане на счупени екрани. Става въпрос за малки козметични драскотини“, каза Ууд.

Няколко други производители са рекламирали самовъзстановяващи се материали в смартфони. През 2017 г. Motorola подаде патент за екран, направен от „полимер с памет на формата“, който, когато бъде напукан, се възстановява сам. Идеята е, че когато се приложи топлина към материала, той заздравява пукнатините.

Междувременно Apple преди това си осигури патент за сгъваем iPhone с капак на дисплея, който се поправя сам при повреда.

Все пак технологията все още не е намерена в комерсиално успешен телефон, а има и няколко бариери пред пускането на такива телефони в масов мащаб.

От една страна, компаниите се нуждаят от много инвестиции в научноизследователска и развойна дейност, за да гарантират, че могат да идентифицират нови иновации в екраните на смартфоните. Необходими са и пари в брой, за да се предлага на пазара и да се продават телефоните в големи обеми, както и да се гарантира, че потребителите действително са правилно информирани за това какво ниво на повреда в телефоните може да бъде коригирано без ръчна намеса.

Ууд шеговито каза, че се страхува, че ентусиастите за разрушаването на технологии в Youtube „ще хванат ножа“, за да тестват способностите си за самовъзстановяване. Това, казва той, не е целта на устройствата за самопоправяне. По-скоро става въпрос за технология, която може да направи минимални корекции на повърхността по собствено желание.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ