Дори Марк Зукърбърг изглежда изненадан от темпото на разходите на Meta за ИИ

Дори Марк Зукърбърг изглежда изненадан от темпото на разходите на Meta за ИИ

Meta толкова бързо изгради своя огромен център за данни и изчислителна инфраструктура за проекти с изкуствен интелект, че дори изпълнителният директор Марк Зукърбърг е малко изненадан, пише Си Ен Би Си.

В разговор с анализатори в сряда след финансовият отчет на Meta за третото тримесечие, Зукърбърг обясни на инвеститорите как нарастващите разходи на Meta за годината са свързани със скоростта, с която служителите успяват да пуснат в експлоатация центрове за данни, сървъри и чипове за ИИ.

„Навлизайки в годината, имахме диапазон за това, което смятахме, че потенциално можем да направим, и успяхме да направим повече, отколкото се надявахме и очаквахме в началото на годината“, каза Зукърбърг.

Това също означава, че инвеститорите трябва да се подготвят за по-високи разходи. Meta повиши долния край на своите насоки за капиталови разходи за 2024 г. до 38 милиарда долара от 37 милиарда долара по-рано. Горният край все още е 40 милиарда долара.

От Meta посочиха, че разходите, които включват покупки на графични процесори на Nvidia на стойност милиарди долари, ще нараснат значително през 2025 г.

Акциите на Meta се понижиха в търговията след края на борсовата сесия в сряда, въпреки че компанията регистрира по-добра от очакваното печалба и приходи. Компанията отчете печалба на акция от 6,03 долара при приходи от 40,59 млрд. долара спрямо прогнозираните 5,25 долара на акция и 40,29 млрд. долара.

По време на конферентния разговор за финансовите резултати анализаторът на Barclays Рос Сандлър попита Зукърбърг колко бързо Meta може да изгради огромната изчислителна инфраструктура, необходима за постигане на целите си около генеративния ИИ, като се имат предвид възможни бариери като енергийни изисквания и времето, необходимо за разработване на свои собствени специфични за ИИ чипове.

Зукърбърг отговори, като отправи комплимент към инфраструктурния екип на Meta, който според него „се справя доста добре“ в изграждането на повече изчислителен капацитет за различни ИИ проекти като фамилията от големи езикови модели Llama.

Уолстрийт се тревожи, че технологични гиганти като Meta и Alphabet харчат твърде много за инфраструктура, без да виждат незабавна възвращаемост. Това е тема, която Зукърбърг призна в интервю през юли за Блумбърг, че има вероятност компаниите „прекомерно да изграждат сега“. Въпреки това рисковете от недостатъчно инвестиране са твърде големи, каза той.

„Формулата около изграждането на инфраструктура може би не е това, което инвеститорите искат да чуят в близко бъдеще“, каза Зукърбърг в сряда. „Но аз просто мисля, че възможностите тук са наистина големи, ние ще продължим да инвестираме значително в това и се гордея с екипите, които вършат страхотна работа, за да поддържат голям капацитет, така че по този начин да можем доставяме модели от световна класа и продукти от световна класа.“

Това не е единственото място, където инвеститорите трябва да поемат огромни разходи.

Подразделението Reality Labs на Meta, дом на технологиите за метавселена, отчете оперативна загуба от $4,4 милиарда през третото тримесечие. Компанията заяви, че очаква „оперативните загуби за 2024 г. да се увеличат значително спрямо предходната година поради нашите продължаващи усилия за разработване на продукти и инвестиции за по-нататъшно мащабиране на нашата екосистема.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп компания, основана от българи, сред ТОП 20 на престижния конкурс TechCrunch Disrupt
Пеевски се присъедини към призива на президента да се изнесат всички данни как са проведени изборите
Президентът Радев: Обявяването на официалните резултати от изборите буди въпроси за честността на вота
Тръмп се качи на боклукчийски камион в опит да се възползва от гафа на Байдън
Ройтерс: Пекин спира автомобилните инвестиции в страните от ЕС, подкрепили митата за електромобилите
Асоциацията на банките: Половината от спестяванията на българите са до 1000 лева
На днешната дата, 31 октомври. Рождениците днес
„Жертви на кървава сделка": Какво се знае за „щурмовия корпус“, изпратен от КНДР на война в Русия