Грешните изчисления на визионерите от Силициевата долина ще струват скъпо на работниците

Грешните изчисления на визионерите от Силициевата долина ще струват скъпо на работниците

В първите месеци на пандемията Facebook придоби още по-централна роля в живота на стотици милиони души по света. Мерките срещу разпространението на коронавируса накараха безброй хора да пазаруват, общуват и работят във Facebook и други онлайн платформи, пише Катрин Торбеке за Си Ен Ен. Както каза главният изпълнителен директор Марк Зукърбърг през март 2020 г., употребата беше толкова висока, че компанията „просто се опитваше да запази светлините включени“.

На този фон компанията на Зукърбърг направи забележителен удар по наемане на служители. Facebook, която по-късно се преименува на Meta, премина от 48 268 служители през март 2020 г. до повече от 87 000 към септември тази година. С други думи, компанията назначи служители, достатъчни за още един Facebook. По всичко личеше, че компанията ще запази това темпо на назначаване на служители в подкрепа на амбициозните си планове за изграждане на така наречената „метавселена“.

В сряда обаче Зукърбърг обърна курса и уволни повече от 11 000 служители, осъществявайки най-значимите съкращения в историята на компанията. В бележка до персонала Зукърбърг каза някои от най-трудните думи в английския език: „Направих грешка и поемам отговорност за това“.

„В началото на пандемията от COVID-19 светът бързо се пренесе онлайн и скокът на електронната търговия доведе до огромен ръст на приходите“, написа Зукърбърг в писмото до служителите. „Много хора прогнозираха, че това ще бъде постоянно ускорение, което ще продължи дори след края на пандемията. Аз бях сред тези хора и че взех решение да увелича значително нашите инвестиции. За съжаление нещата не се случиха по начина, по който очаквах“, добави той.

Силициевата долина е изградена върху множество митове, като сред водещите е идеята за основателя като визионер, който предсказва ключови тенденции през идните години и дори десетилетия. Но Зукърбърг само част от растящия списък с видни технологични лидери, които намаляват разходите и пишат извинителни писма, след като не успяха да предвидят камшичен удар на пазара между 2020 г. и 2022 г.

Технологичната индустрия, която вече изглеждаше непобедима в началото на 2020 г., само стана по-доминираща по време на пандемията, докато други части на икономиката бяха парализирани. Потребителите прехвърлиха разходите си онлайн. Федералният резерв поддържаше почти нулеви лихвени проценти, давайки на технологичните компании по-лесен достъп до капитал. А оценките на частния и публичния пазар за технологичните компании изглежда само се повишиха.

С отварянето на икономиките по света обаче много потребители се върнаха към своя „офлайн живот“. Междувременно високата инфлация и страховете от задаваща се рецесия намалиха разходите на потребителите и рекламодателите, нанасяйки щети върху основния бизнес на много от най-големите имена в технологиите след години на бърз растеж.

Сега индустрията съкращава хиляди работни места.

Миналия месец компанията за домашни фитнес уреди Peleton, която се радва на изключително внимание от инвеститорите по време на пандемията, претърпя своя четвърти кръг от съкращения през 2022 г. Миналата седмица гигантът за обработка на плащания Stripe заяви, че освобождава 14% от своя персонал. Twitter наскоро обяви масови съкращения на работни места, след като новият му собственик Илон Мъск купи социалната мрежа за 44 милиарда долара, набрани отчасти чрез дългово финансиране.

Докато Мъск избягваше да коментира масовите съкращения, съоснователят на Twitter Джак Дорси, който управляваше компанията до края на 2021 г., написа в социалната мрежа, че поема отговорност за ситуацията. „Разширих размера на компанията твърде бързо. Извинявам се за това“, написа Дорси.

Главният изпълнителен директор на Stripe Патрик Колисън каза на служителите на компанията, че ръководството поема отговорност за грешните изчисления от епохата на пандемията, които доведоха до настоящата загуба на работни места.

„За тези от вас, които си тръгват: много съжаляваме, че предприемаме тази стъпка и Джон и аз сме изцяло отговорни за решенията, довели до нея“, написа Колисън. „Бяхме твърде големи оптимисти за краткосрочния растеж на интернет икономиката през 2022 г. и 2023 г. и подценихме както както вероятността, така и въздействието на по-широко забавяне“, добави той.

Други големи технологични компании, включително Amazon, Apple и Google, спират или забавят наемането на нови служители на фона на опасения от рецесия след вълна от експанзия. A

„Никой не е имунизиран“

Въпреки че през годините в Силициевата долина имаше не малко съкращения, последната вълна от свиване на разходите изглежда засяга всеки ъгъл на индустрията, включително инженерите и програмистите, които често се смятаха за недосегаеми. Технологичният балон може и да не се е спукал, но балонът върху балона със сигурност издиша.

Зукърбърг каза, че съкращенията в Meta ще засегнат цялата компания, включително подразделението Reality Labs, което е натоварено да с изграждането на метавселената.

С Мъск начело, Twitter съкрати половината от персонала си, включително голяма част от екипите за маркетинг и комуникация, търсене и обществена политика.

Роджър Лий, основател на стартъп, базиран в Сан Франциско, следи отблизо съкращенията в технологичната индустрия от началото на пандемията чрез своя уебсайт Layoffs.fyi. Първоначално целта му беше неофициално да следи съкращенията на персонала, за да помогне в търсенето на потенциални кандидати, които да наеме за собствената си компания, дигитален доставчик 401к планове за малки предприятия. В крайна сметка съкратените работници започнаха да изпращат свои собствени данни и да съставят електронни таблици за неговия уебсайт, за да привлекат вниманието на специалистите по подбор на персонал.

„За съжаление не предвидих степента, до която съкращенията ще се увеличат“, каза Лий пред Си Ен Ен. Въз основа на неговите данни броят на уволнените служители в технологичният сектор през 2022 г. вече е надхвърлил 100 хил.

Лий каза, че някои от най-ясно изразените тенденции, които вижда напоследък, са големи загуби на работни места в екипите за набиране на персонал, човешки ресурси и продажби. „Докато „инженерите все още се намират в по-добра позиция в сравнение с другите роли, данните показват, че и тези роли са претърпели съкращения през последните месеци“, каза той.

Вече има ясна промяна в настроенията в индустрията. Blind, популярен онлайн форум, който позволява на служителите в големи компании да общуват анонимно, за да споделят съвети за интервюта и да се хвалят с пакети за обезщетение, се превърна в отрезвяващ форум, където хората публикуват информация за своите съкращения, вместо за работата си.

Въпреки че някои компании може да са по-добре подготвени да устоят на бурята от други, става ясно, че нито една компания не е напълно незасегната, каза Николай Русанов, професор по финанси в бизнес училището Уортън към Университета на Пенсилвания

„Технологиите понесоха толкова големи щети именно защото се мислеха за имунизирани срещу колебанията в реалната икономика, но в крайна сметка никой не е имунизиран“, каза Русанов. „И това осъзнаване, според мен, е важно и може би то е допринесло за бързото падане на изключително високите оценки на тези фирми“, добави той

Пазарната капитализация на Meta падна от връх от над 1 трлн. долара миналата година до по-малко от 300 млрд. долара. Междувременно Amazon отбеляза спад на пазарната си капитализация с 1 трлн. долара от пика миналото лято.

Русанов каза, че сегашните страхове от рецесия не са неоправдани, но в много отношения „има малко самореализиращ се характер“. „Тъй като тези страхове стават все по-разпространени, те забавят потреблението на хората и фирмените инвестиции“, добави той.

Това, което се случва в момента в технологиите, е може би признак за това, което тепърва предстои другаде, каза Русанов.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ