ИИ - агент на OpenAI ще може да контролира компютър без участието на потребител

ИИ - агент на OpenAI ще може да контролира компютър без участието на потребител

През януари 2025 г. компанията OpenAI ще пусне нов AI-агент Operator, който ще може да изпълнява различни задачи на компютъра без участието на потребителя. Това съобщава Bloomberg, като се позовава на източници в компанията.

AI-агентът се разработва като конкурент на подобни невронни мрежи от Google и наскоро представената Computer Use от Anthropic. На първо време невронната мрежа ще бъде достъпна чрез API за разработчици. Операторът ще може да извършва операции в браузъра и други действия, но, както отбелязва Bloomberg, все още не се знае за някакви отличителни характеристики на ИИ от конкурентите. Версията за разработчици ще помогне да се оценят предимствата на невронната мрежа и областите, които се нуждаят от усъвършенстване.

Планираното пускане на пазара е част от по-широкия стремеж на индустрията към агенти или софтуер с изкуствен интелект, който може да изпълнява многоетапни задачи за потребителите с минимално наблюдение. Anthropic представи подобен агент, който може да обработва случващото се на компютъра на потребителя в реално време и да предприема действия от негово име. Подкрепящата OpenAI компания Microsoft Corp. също наскоро пусна набор от инструменти за агенти, предназначени за изпращане на имейли и управление на записи за работници. А според The Information Google на Alphabet Inc. се подготвя да пусне агент с изкуствен интелект.

OpenAI работи по няколко изследователски проекта, свързани с агенти, според трима души. Този, който е най-близо до завършване, ще бъде инструмент с общо предназначение, който изпълнява задачи в уеб браузър, каза един от хората.

Главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман намекна за преминаването към агенти в отговор на въпрос миналия месец по време на сесия Ask Me Anything в Reddit. „Ще разполагаме с все по-добри модели. Мисля, че нещото, което ще се почувства като следващия гигантски пробив, ще бъдат агентите“, написа Алтман.

Наскоро OpenAI пусна гласов асистент на ChatGPT. Той може да говори с девет различни гласа, но не може да имитира чужда реч. Алгоритъмът ще открива и отхвърля заявки за създаване на музика, защитена с авторски права.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ