Изкуственият интелект може да засегне 300 млн. работни места

Изкуственият интелект може да засегне 300 млн. работни места

Изкуственият интелект може да засегне 300 млн. работни места

Изкуственият интелект (ИИ) може да замени еквивалента на 300 млн. работни места на пълен работен ден. Това се посочва в доклад на инвестиционната банка Goldman Sachs, цитиран от Би Би Си.

Според банката изкуственият интелект може да замени една четвърт от работните дейности в САЩ и Европа, но в същото време може да доведе до създаването на нови работни места и до бум на производителността. В крайна сметка технологията може да увеличи общата годишна стойност на произведените в световен мащаб стоките и услугите със 7%.

От Goldman Sachs отбелязват, че генеративният ИИ, способен да създава съдържание, неразличимо от човешката работа, е „голям напредък“.

Перспективи за заетост

Правителството на Обединеното кралство има желание да насърчи инвестициите в ИИ в страната, тъй като според него това „в крайна сметка ще стимулира производителността в цялата икономика“. Лондон опита да успокои обществеността относно въздействието на изкуствения интелект.

„Искаме да сме сигурни, че изкуственият интелект допълва начина, по който работим в Обединеното кралство, а не го нарушава – прави работата ни по-добра, вместо да ни я отнема“, каза министърът на науката, иновациите и технологиите Мишел Донелан пред в. „Сън“.

В доклада се посочва, че въздействието на ИИ ще варира в различните сектори – 46% от задачите в административните и 44% в правните професии могат да бъдат автоматизирани, но това важи само за 6% от тези в сектора на строителството и 4% в поддръжката.

Би Би Си съобщи по-рано за опасенията на някои художници, че генераторите на изображения с изкуствен интелект могат да навредят на перспективите им за работа.

„По-ниски заплати“

„Единственото нещо, в което съм сигурен, е, че няма начин да знам колко работни места ще бъдат заменени от генеративен ИИ“, каза пред Би Би Си Карл Бенедикт Фрей, директор „Бъдещето на работата“ в Oxford Martin School.

„Това, което прави ChatGPT например, е да позволи на повече хора със средни умения за писане да създават есета и статии. Следователно журналистите ще се сблъскат с по-голяма конкуренция, което би намалило заплатите, освен ако не видим много значително увеличение на търсенето на такава работа“, коментира той.

Той даде за пример въвеждането на GPS технологията и появата на платформи като Uber.

„Изведнъж познаването на всички улици в Лондон имаше много по-малка стойност – и така настоящите шофьори получиха големи съкращения на заплатите - около 10% според нашето проучване“, каза Фрей.

„Резултатът беше по-ниски заплати, а не по-малко шофьори. През следващите няколко години генеративният ИИ вероятно ще има подобни ефекти върху по-широк набор от творчески задачи“, добави той.

„Щипка сол“

Според изследване, цитирано в доклада, 60% от работниците днес са заети в професии, които не са съществували през 1940 г.

Но други изследвания показват, че технологичните промени от 80-те години на миналия век са заменили работници с по-бързо темпо, отколкото са създали работни места.

Ако генеративният изкуствен интелект има сходен ефект, то той може да намали заетостта в близкото бъдеще.

Дългосрочното въздействие на ИИ обаче е много несигурно, каза главният изпълнителен директор на мозъчния тръст Resolution Foundation Торстен Бел пред  Би Би Си.

„Всички твърди прогнози трябва да се приемат с голяма щипка сол. Не знаем как ще се развие технологията или как фирмите ще я интегрират в начина си на работа“, каза той.

„Това не означава, че изкуственият интелект няма да наруши начина, по който работим – но трябва да се съсредоточим и върху потенциалните печалби на стандарта на живот от по-високопроизводителна работа и по-евтини за изпълнение услуги, както и върху риска от изоставане, ако други фирми и икономики се адаптират по-добре към технологичните промени“, добави Бел.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ