Нидерландия готви ограничения на износа на технологии за Китай

Нидерландия готви ограничения на износа на технологии за Китай

Нидерландските власти планират да въведат нови мерки за контрол върху износа на оборудване за производство на чипове в Китай, твърдят запознати източници, цитирани от Блумбърг.

Така Нидерландия може да приведе търговските си правила в съответствие с усилията на САЩ за ограничаване на достъпа на Пекин до технологии от висок клас.

Споразумение за нидерландските ограничения може да бъде постигнато най-скоро следващия месец, според хора, пожелали анонимност предвид чувствителността на дискусиите. Те обаче подчертават, че преговорите продължават и не е взето окончателно решение.

Нидерландското министерство на външната търговия и Съветът за национална сигурност към Белия дом са отказали коментар за Блумбърг.

Този ход от страна на Нидерландия по същество ще кодифицира, а потенциално и ще разшири, неофициалната забрана за продажби на някои технологии за Китай. Това е поредната стъпка в усилията на САЩ за ограничаване на производството на чипове и военните амбиции на Пекин.

Нидерландия и Япония са най-големите доставчици в света, извън САЩ, на машини и ноу-хау, необходими за производството на полупроводници от най-висок клас, но досега Вашингтон не е успял да привлече напълно тези си два съюзника към своите строги ограничения срещу Китай.

Новите ограничения за износa, които се разглеждат от Нидерландия биха могли да забранят продажбата на оборудване, нужно за производството на полупроводници с 14-нанометрова технология. Този ход може да постави холандските разпоредби поне частично в съответствие с ограниченията на САЩ, обявени на 7 октомври.

Ограниченията може да засегнат нидерландската фирма ASML Holding NV, която е един от най-важните световни доставчици на машини, необходими за производството на полупроводници от висок клас. Компанията е в центъра на усилията на Вашингтон да ограничи способността на Пекин да произвежда свои собствени чипове от висок клас. Китай представлява около 15% от приходите на фирмата миналата година, според последния годишен отчет.

Все още не е ясно какво биха означава новите ограничения за продажбите на ASML в Китай. Официални лица все още обсъждат подробностите, но стъпката може ефективно да спре износа на машините за Дълбока ултравиолетова литография, или DUV, които са на второ място сред най-модерно оборудване на компанията.

Вашингтон има известно влияние над Нидерландия, тъй като ASML използва компоненти, произведени в САЩ. От началото на октомври американски служители заплашиха, че ако съюзниците не се съобразят с новите мерки за контрол на износа, те могат да забранят продажбата на чуждестранно оборудване, което съдържа дори най-малкото количество американски технологии, на Китай.

Нидерландските служители са склонни да си сътрудничат със САЩ за ограничаване на достъпа на Китай до модерни технологии за чипове, тъй като споделят подобни опасения за националната сигурност, казаха източниците, повтаряйки забележките на американски служители, включително министъра на търговията Джина Раймондо, чийто отдел ръководи усилията на Вашингтон за контрол върху износа.

Високопоставеният служител на Съвета за национална сигурност на САЩ Тарун Чабра и заместник-министърът на търговията, отговарящ индустрията и сигурността, Алън Естевес посетиха Нидерландия в края на ноември, за да обсъдят въпросите за контрола на износа с нидерландкси служители, твърдят източниците.

Нидерландският премиер Марк Рюте каза пред Блумбърг миналия месец, че Нидерландия е в координация по въпроса със САЩ и Япония, както и Южна Корея, друг голям производител на полупроводници.

Естевес каза на събитие във Вашингтон във вторник, че дискусиите на САЩ със съюзниците са били „много, много положителни“.

„Не очаквам никоя друга държава да каже „Хей, ще влезем и ще оставим Съединените щати да диктуват нашите политики и планове“. Въпреки това тези страни, нашите съюзници, споделят нашите ценности. Те виждат същите заплахи, които ние виждаме от страна Китай“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ