Първият бинокъл с ИИ е джаджа с близо 400 хардуерни елемента и идентифицира животни

Първият бинокъл с ИИ е джаджа с близо 400 хардуерни елемента и идентифицира животни

Компанията Swarovski Optik, която отдавна е утвърдена в областта на спортната оптика, отбелязва 75-ата си годишнина с технологичен обрат: AX Visio, първият в света бинокъл с поддръжка на изкуствен интелект.

Елегантното устройство е изработено не от кого да е, а от известния индустриален дизайнер Марк Нюсън, като се набляга на модерния външен вид и лесната употреба. Произведени в Абсам, Австрия, тези бинокли са резултат от около пет години щателна разработка, включваща около 390 хардуерни компонента.

"Като цяло смятам бинокъла за вдъхващ страхопочитание, прекрасен и фундаментално необходим предмет. Фактът, че те позволяват да се видят неща, невидими за невъоръженото око, според мен прилича на магия", казва Нюсън.

"AX Visio е особено специален проект за мен, защото е първият по рода си", споделя дизайнерът. "Рядко се случва дизайнер да работи по нещо, което е първият продукт в дадена категория, което естествено е вълнуващо и достатъчно да се каже, че е предизвикателство."

Създаден с мисъл за любителите на природата, уредът е способен да идентифицира над 9000 вида птици, пеперуди, водни кончета и бозайници в реално време, като наистина доближава орнитолозите и наблюдателите на дивата природа до естествения свят.

AX Visio ви позволява да записвате и споделяте това, което виждате. Той включва вградена камера за снимки и видеоклипове, които могат да се споделят незабавно чрез приложение за смартфон. Има и уникална функция за насочване на другите към наблюдавания обект с помощта на маркери на екрана.

Включването на блок за невронна обработка улеснява бързата обработка на информацията за разпознаване на обекти, но също така позволява на потребителите да записват и споделят изображения и видеоклипове. Тази функция изглежда измества фокуса от наблюдение към документиране, като потенциално променя начина, по който се преживява и споделя природата.

Официално представен на изложението CES в Лас Вегас, AX Visio ще се появи в избрани магазини и онлайн на сайта на Swarovski Optik от 1 февруари на цена от 4799 долара.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 17 декември. Имен ден празнуват Данaил, Данaилa, Даниeл, Даниeлa
Мерц: Според гаранциите, предоставени от САЩ на Украйна, бихме могли да отблъснем руските сили
Зетят на Тръмп се оттегля от офертата на Paramount Skydance за придобиване на Warner Bros. Discovery
След повече от десетилетие: NASA загуби връзка с орбиталния апарат на Марс Maven
МАЕ: Глобалното търсене на въглища достигна рекордно високо ниво тази година, очаква се спад до 2030 г.
Опасно орбитално разминаване между Starlink и китайски сателити
Ердоган с предупреждение към Украйна и Русия: Не нападайте цивилни кораби!
Как да говорите с авторитет?