Технологична група настоява Вашингтон да не въвежда правило, което би ограничило глобалния достъп до ИИ чипове

Технологична група настоява Вашингтон да не въвежда правило, което би ограничило глобалния достъп до ИИ чипове

Група от технологичната индустрия призова администрацията на президента Джо Байдън да се въздържа от издаване на правило в последния момент, което ще контролира глобалния достъп до ИИ чипове, предупреждавайки, че ограниченията ще застрашат лидерството на САЩ в областта на изкуствения интелект, предаде Ройтерс.

Съветът за индустрията на информационните технологии (ITI), представляващ компании като Amazon, Microsoft и Meta, заяви, че правилото, което може да бъде обявено още в петък, ще наложи произволни ограничения върху способността на американските компании да продават компютърни системи в чужбина, като по този начин ще отстъпят световния пазар на конкурентите.

Ройтерс съобщи подробности миналия месец за плана на Министерството на търговията за одобряване на глобален износ на ИИ чипове, като същевременно предотвратява достъпа на „лоши участници“ до тях. Основна цел на ограниченията е да попречат на изкуствения интелект да увеличи военните способности на Китай.

В писмо до министъра на търговията на САЩ Джина Раймондо, главният изпълнителен директор на ITI Джейсън Оксман разкритикува „настояването“ на администрацията да публикува правилото в последните дни от президентството на Джо Байдън. Доналд Тръмп ще встъпи в длъжност на 20 януари.

„Бързането с въвеждането на сложно правило може да има значителни неблагоприятни последици“, посочи Оксман в писмото от 7 януари, копие от което беше получено от Ройтерс.

Въпреки че ITI оценява ангажимента към националната сигурност, в писмото се казва, че „потенциалните рискове за глобалното лидерство на САЩ в ИИ са реални и трябва да се вземат на сериозно“.

Групата поиска всички подобни ограничения да бъдат издадени като предложено създаване на правила, а не като правило, предвид значителните геополитически и икономически последици.

Нито Министерството на търговията, нито Белият дом са отговорили веднага на исканията на Ройтерс за коментар.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Стартъп за $1.5 млрд. фалира, представял 700 индийски програмисти за AI алгоритъм
На днешната дата, 7 юни. Имен ден празнуват Валери и Валерия
Неизвестно за известните: Модният революционер, на когото маркиза и звезди донасят късмет и пари
Тръмп: Си Цзинпин ще възобнови износа на редкоземни минерали за САЩ
КЕВР предлага поскъпване на тока и парното с 5% от следващия месец
Регулаторите подписаха споразумение срещу спекулата преди въвеждането на еврото у нас
България е на четвърто място по икономически растеж в ЕС
Слънце до обяд, следобед - облаци и превалявания