По-лесно, отколкото изглежда: ИИ се научи да копира личността на човек само за 2 часа
Представете си модел на изкуствен интелект, който възпроизвежда вашето поведение и личностни характеристики след двучасово интервю. Според ново проучване на Станфордския университет и специалистите от Google DeepMind тази футуристична концепция вече е реалност.
Както пише порталът LiveScience, изследователите са създали повече от хиляда копия на реални хора. На участниците в експеримента са били зададени въпроси, свързани с житейските приоритети, ценностите, възгледите за социалните проблеми. Освен това участниците изпълнявали логически задачи, което позволило на изследователите да разберат по-добре механизмите на вземане на решения.
Тази информация се превърна в изходен материал за създаването на „симулационни агенти“, по същество копия на изкуствен интелект, обучени да възпроизвеждат човешкото поведение със забележителна точност. Съобщава се, че резултатите на репликите на ИИ показват 85 % съвпадения с отговорите на реални хора, особено при личностни въпросници и прогнози за социални нагласи.
В статията се посочва, че цифровите копия на хора са имали трудности при интерактивни задачи за вземане на решения, при които ИИ е трябвало да прави избор в зависимост от ситуацията, копирайки човешките реакции с по-малка точност.
Авторите на изследването, обобщавайки работата си, подчертават потенциалните ползи от използването на такива технологии. Тези цифрови клонинги биха могли да се използват за социални експерименти, за прогнозиране на реакциите към социални събития или за изучаване на влиянието на социалните институции. Технологията със сигурност ще се използва в бъдеще и за копиране на личността на роднини, които скоро могат да умрат.
Но, разбира се, както всяка нова технология, и копията на изкуствен интелект пораждат сериозни опасения. Възможността да се дублира нечия самоличност въз основа на само два часа данни може да доведе до потенциални нарушения на неприкосновеността на личния живот, кражба на самоличност и „технологична“ експлоатация. Затова изследователите подчертават необходимостта от строг контрол върху разработването и използването на такива технологии.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.