Великобритания предлага творби с авторски права да обучават модели с изкуствен интелект

Великобритания предлага творби с авторски права да обучават модели с изкуствен интелект

Технологичните компании ще имат право свободно да използват защитени с авторски права материали за обучение на модели с изкуствен интелект, освен ако създателите или определени компании не се откажат от процеса. Това гласят предложенията на правителството на Обединеното кралство, съобщава в. Guardian.

Предложените промени се стремят да разрешат противоречията между фирмите за изкуствен интелект и създателите на произведения на изкуството. Сър Пол Маккартни предупреди, че технологията „може просто да ги превземе“, ако няма нови, ясни  закони.

Правителствена концепция предлага изключение от закона за авторското право в Обединеното кралство, което предотвратява използването на нечия творба без разрешение. Това ще позволи на компании като Google и разработчика на ChatGP OpenAI да обучават своите модели чрез защитено с авторски права съдържание. Въпреки това, промяната също така ще позволи на писатели, художници и композитори да „запазят правата си“, което включва деклариране, че не желаят работата им да бъде използвана в процес на обучение на изкуствен интелект, или те да изискват лицензионна такса за това.

Крис Брайънт, министърът на защитата на данните, каза, че предложението е "печелившо" за две страни, които са в спор за нов режим на авторското право. „Ние сме абсолютно ясни, че това е свързано с предоставянето на по-голям контрол в труден и сложен набор от обстоятелства на създателите и притежателите на права и възнамеряваме това да доведе до повече лицензиране на съдържание, което потенциално е нов поток от приходи за създателите,“ каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Цената на златото се срина и всички се питат защо
Русия удари с дронове детска градина в Харков
Нов транспортен коридор през Гърция, България и Румъния ще свръзва Егейско и Черно море
Приватизация на войната: Глобалният бизнес с наемници процъфтява
Огромна вълна преминава през Млечния път - и учените не знаят защо
Kaufland представи нова продуктова линия свежа риба и морски дарове със сертификат TÜV AUSTRIA
Президентът наложи вето на част от измененията в Закона за специалните разузнавателни средства
„Кръстниците на AI“ и публични личности настояват за спиране на развитието на изкуствения суперинтелект