Учени внедриха мозъка на червей в робот

Учени внедриха мозъка на червей в робот

Учени внедриха мозъка на червей в робот

Caenorhabditis elegans е мъничък кръгъл червей с голямо значение за науката. Той е много просто устроено животно, което го прави лесен за изучаване, разказва блогът A+. 

Голяма част от съвременните ни познания за генетиката, развитието и мозъчните функции се основават на изследвания на това невероятно създание. Докато тялото на един възрастен човек съдържа 37 трилиона клетки, в това на червея има точно 1031. Геномът на C. elegans се простира върху над 100 млн. базови двойки, докато в тялото на хората има 3 млрд. Мозъкът на червея оперира с 302 неврона. Ние имаме около 86 млрд. 

Заради удивителната простота на мозъка на животното съвеременните изследователи вече са идеално наясно каква е свързаността на този мозък. Мозъкът на C. elegans е карта, която ни показва как всички неврони са свързани и комуникират един с друг. Хората добре познават тази карта. Група учени в САЩ решиха да вземат нейната свързаност и да я превърнат в компютърна програма. На базата на определени стимули, програмата която създадоха, може да произвежда отговори точно по същия начин, както невроните биха били активирани в мозъка на червея при провокация. С други думи програмата работи също както мозъкът на червея. 

Проектът се казва Open Worm. Учените решили да експериментират и да отидат стъпка напред, като внедрили мозъка на C. elegans в робот LEGO. Роботът е покрит с поредица от сензори, която замества сензорните органи, които червеят има, за да се сдобива с информация за околната среда. 

Когато роботът се движи и пред него се появи препятствие, софтуерът реагира в ролята си на мозък на червей и кара роботът да се реагира с движение в отговор точно по същия начин, както би го сторил червеят, за да избегне същото препятствие. 

Изследването е ново и предстои развитие, в което ще се наблюдават реакциите на робота, мислещ като червей. Смята се, че след време роботът ще може да върши много повече и по-сложни задачи и по-добре да имитира движенията на червея, както и да локализира храна. Крайната цел е да се създаде робот, който абсолютно напълно дублира тялото на червея и неговите реакции - вид изкуствено животно. В тялото ще има синтетични мускули, поставени на точните места. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ