Учени: Поезията е ключът към непробиваемите пароли

Учени: Поезията е ключът към непробиваемите пароли

Учени: Поезията е ключът към непробиваемите пароли

Електронна поща, социални мрежи, лаптопи, онлайн банкиране, аларми, уебсайтове за плащане на комунални услуги и дори купуването на самолетни билети онлайн – в наши дни изглежда за всичко е нужна парола.

Тревогите във връзка с киберсигурността продължават да растат, а с тях и важността на намирането на идеалната парола – лесна за помнене и същевременно дяволски трудна за разбиване.

Но двама учени от Южнокалифорнийския университет твърдят, че са открили решение на проблема – според тях, трябва да черпим вдъхновение от поезията.

Маржан Газвининеджад и Кевин Найт са на мнение, че най-сигурната парола представлява 60-символна последователност от единици и нули – за разбиването й са нужни над 11 години.

Например: 0010100010100...00101001

Тъй като обаче такава парола би била невъзможна за запомняне, учените превеждат двоичния код на разбираем английски, използвайки речник от 2048 думи. 

Вдъхновението на екипа произхожда от уебкомикс, в който пише, че върволица от разбъркани, често срещани английски думи е много по-лесна за запомняне, отколкото необичайна парола, съдържаща цифри и символи, стига потребителят да си изгради визуална представа за изречението.

За да изпитат теорията си, учените използват три различни формата – буквен метод (съставяйки цяло просто изречение без числа и символи); честотен метод (подобен на първия, но с по-малък брой думи) и поетичен метод (включващ „римуващи се четиристъпни ямбични стихове“).

Ето и по един пример за всеки от форматите:

1.Буквен метод: "I know a man who said he was chief of staffs in a real and deep conversation."

2. Честотен метод: "These big questions are bothering me a bit stronger."

3. Поетичен метод: Joanna kissing verified / soprano finally reside.“

След като тестват трите формата сред група доброволци, учените откриват, че паролите, съставени на база поетичния метод, са най-лесни за помнене.

За жалост, посочва списание Quartz, те имат един недостатък - много от тях са твърде дълги, за да бъдат използвани в някои системи. И все пак, този вид пароли са много по-запомнящи се от точните комбинации от букви, числа и символи, които сте въвели преди месец, за да си купите самолетен билет, и сега изведнъж ви се налага да си спомните отново. Как беше точно: P4S5WORD&1 или P45SWORD₤1?

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ