6 неверни стереотипа за парите

6 неверни стереотипа за парите

Нашите представи за парите – осъзнати или не, са сформирани още от детството. Или пък са социокултурна норма, която сме приели за даденост. Но има проблем – повечето от тези представи всъщност не отговорят на истинита, а някои от тях са дори опасно подвеждащи.

Консултантската компания LearnVest съвместно с група финансови експерти съставя списък на най-разпространените стереотипи за финансите, които е редно да преразгледаме като отношение, или пък да се откажем от тях.

№ 1. Повече пари – повече щастие

За съжаление, не винаги има пряка зависимост между това, колко печелите и колко имате. "Много често, хората, които много печелят, много и харчат. Колкото повече растат доходите ви, толкова повече се вдига и стандартът ви на живот”, казва финансовият консултант и автор на книгата „Погрижете се за вашите пари” Брад Клонц. „Главното е как управлявате парите си, а не колко печелите”, добавя той.

№ 2. Моите деца са моят финансов приоритет

Разбира се, като родители сте длъжни да се грижите децата ви да бъдат добре облечени, нахранени, да имат покрив над главата си. Но ако вземем за сравнение финансови приоритети като спестяванията за старини и таксата за обучение на децата в университет, то на първо място трябва да е грижата за спокойни старини. "В  това отношение не бива да имате скрупули и трябва да поставяте себе си на първо място. ", препоръчва Клонц.

За издръжката на студент може да се вземе изгоден заем, докато за комфортен пенсионерски живот – не, обяснява той. Помислете по този въпрос и от още една гледна точка: ако не спестите достатъчно пари, то един ден ще се наложи вашите деца да поемат сметките ви, което ще е допълнително финансово усложнение за тях, добавя експертът.

№ 3. Дългове  - това винаги е лошо!

Да, съществуват и лоши дългове, особено когато става върос за пари, похарчени за нещо, чиято цена непрекъснато пада. Кредитната карта също е типичен пример за лош дълг. Ако не погасявате напълно всеки месец задълженията си по нея, може да попаднете в страшен капан, казва Клонц.

В списъка за лошите дългове той добавя и заеми от приятели или роднини, тъй като в даден момент това може да доведе до разрив в отношенията с тях. Но има и "добри" дългове: кредит за покупка на дом, или за получаване на солидно образование. "Ако сте взели студентски кредит, който ще ви позволи да получите отлично образование, благодарение на което ще си намерите отлична работа – това вече не е дълг, а правилна инвестиция”, посочва експертът.

№ 4.  Важните неща в живота трябва да се отлагат за по-добри дни

Това е разумна предпазливост, но не бива да се проточва прекалено дълго. Да, ако едва преживявате месеца заради наема, който плащате, може би е добре да поизчакате с раждането на дете.  Какво казват обаче по въпроса финансовите експерти? Извънредно важно е да се започне със спестяване на пари в личен фонд „Дългосрочни цели” от най-ранна възраст. Още от ученическите години – когато ви дават джобни или пък по празници родителите, бабите и дядовците ви даряват с по-големи суми. Колкото по отрано свикнете да поддържате такъв фонд, толкова по-добре ще се справяте с личните финанси, когато започнете сами да се издържате. Респективно, и с житейските цели.

№ 5. Никога не наемйте това, което можете да купите

Покупка на жилище е мъдър финансов ход. Но преди да го преприемете, решете къде бихте искали да живеете в следващите 10-15 години. И инвестирайте там, а не където сте в момента.

№ 6. В парите е коренът на злото

Подобна гледна точка може сериозно да попречи на финансовите ви успехи.  Сами по себе си парите не са нито добро, нито лошо. Важното е какво правите с тях. "Мнозина смятат, че богаташите са алчни, безскрупулни, безнравствени хора. И по тази причина избират реализация, която не води към богатство”, казва Клонц. Помнете, парите ви осигуряват възможности за избор. И помагат за постигането и на най-амбициозните житейски цели.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ