Ако интернет спре: Скандинавските страни и Естония планират офлайн картови разплащания

Ако интернет спре: Скандинавските страни и Естония планират офлайн картови разплащания

Финландия, Швеция, Норвегия, Дания и Естония планират да въведат система за офлайн картови разплащания, която да служи като резервен вариант при загуба на интернет връзка, включително в случаи на саботаж. Това съобщи в сряда Туомас Валимаки, член на Управителния съвет на Централната банка на Финландия, цитиран от "Ройтерс".

Планът идва след поредица от повреди на подводна инфраструктура в Балтийско море през последните години и обвинения от западни разузнавателни служби към Русия в саботаж — обвинения, които Кремъл отрича.

„Вероятността от сериозни прекъсвания нараства заради променената геополитическа обстановка. Има война в Европа, съпроводена от хибридни атаки и смущения, които могат да засегнат и връзките“, коментира Валимаки, визирайки руската инвазия в Украйна.

Той обясни, че плащанията са критична част от ежедневието и потенциална цел. Системата все още се разработва, но офлайн плащанията могат да използват терминали, които криптират и съхраняват транзакциите до възстановяване на интернет връзката.

Шведската централна банка заяви пред "Ройтерс", че се надява до 1 юли 2026 г. да въведе система, позволяваща офлайн разплащания с карти за закупуване на основни стоки при прекъсвания до седем дни.

Миналата година най-голямата банка в Северна Европа — Nordea стана жертва на безпрецедентна DDoS атака, която в продължение на седмици блокираше онлайн достъпа на клиентите.

Валимаки подчерта, че цяла Европа трябва да намали зависимостта си от картовите плащания, които в момента са силно обвързани с американските компании Visa и Mastercard. Във Финландия едва 10% от хората използват кеш като основно средство за разплащане.

Финландия планира и национална система за незабавни плащания в следващите години, а възможността за офлайн картови плащания ще бъде налична още догодина.

Освен това страната ще въведе и национална система за резервни банкови сметки, която ще гарантира достъп на гражданите до спестяванията им дори ако банките им спрат да функционират.

Европейската централна банка също планира въвеждането на дигитално евро, но според Валимаки това ще отнеме години, дори при налична политическа подкрепа от всички страни в еврозоната.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ