Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|БНБ: 2,7 млрд. лева е печалбата на банковата система
Печалбата на банковата система у нас нараства с 0,5 на сто на годишна база до 2,7 млрд. лева към края на септември, сочат данните на Българската народна банка (БНБ). Това означава, че финансовият резултат е с 14 млн. лева по-висок спрямо първите девет месеца на 2023 г. Годишният темп на растеж на печалбата на банките на българския пазар се забавя спрямо август, когато бе отчетен ръст от 4,3 на сто до 2,4 млрд. лева.
Нетният лихвен доход се повишава с 576 млн. лева (16,2 на сто) до 4,1 млрд. лева в края на септември спрямо същия период на миналата година, а нетният доход от такси и комисиони нараства с 81 млн. лв. (7,3 на сто) до 1,2 млрд. лева. Разходите за обезценка на финансови активи, които не се отчитат по справедлива стойност в печалбата или загубата, са 450 млн. лв. за деветте месеца на 2024 г., или със 186 млн. лева (70,5 на сто) по-високи от тези през същия период на 2023 г.
През третото тримесечие на 2024 г. активите на банковата система нарастват с 4 млрд. лв. (2,2 на сто) и в края на септември възлизат на 182,4 млрд. лева. Спрямо края на юни размерът на най-ликвидната балансова позиция - пари, парични салда при централни банки и други депозити на виждане, се увеличава (с 1,3 млрд. лв., 4,4 на сто), и делът ѝ в структурата на балансовите активи се повишава от 16,5 на сто до 16,8 процента. През периода нарастват кредитите и авансите (с 2,1 млрд. лв., 1,9 на сто), както и дълговите ценни книжа (с 404 млн. лв., 1,3 на сто), а дяловете им в активите в края на септември са съответно 62 процента и 17,4 процента.
При брутния кредитен портфейл на банковата система е отчетено нарастване на тримесечна база с 2,4 млрд. лв. (2,3 на сто) до 106,6 млрд. лева. Основен принос за това има увеличението на кредитите за домакинства - с 2,3 млрд. лв. (5,3 на сто), посочват от БНБ. Нарастват кредитите за нефинансови предприятия (с 299 млн. лв., 0,6 на сто) и за сектор държавно управление (37 млн. лв., 4 на сто), а намаляват тези за други финансови предприятия (31 млн. лв., 2,6 на сто).
Брутните необслужвани кредити и аванси в края на септември възлизат на 4,12 млрд. лв. (4,15 млрд. лв. в края на юни), а делът им в общата сума на брутните кредити и аванси се понижава до 3,55 процента (от 3,64 процента в края на юни). Нетната стойност на необслужваните кредити и аванси (след приспадане на присъщата им обезценка) в края на септември е 2,16 млрд. лв. (2,14 млрд. лв. в края на юни), а делът ѝ в общата нетна стойност на кредитите и авансите е 1,91 процента (1,93 процента в края на юни).
През третото тримесечие на 2024 г. депозитите в банковата система се увеличават с 2,8 млрд. лева (1,8 на сто) и в края на септември достигат 155 млрд. лева. Нарастването е формирано главно от повишението на депозитите на домакинства (с 1,4 млрд. лв., 1,7 на сто) и на нефинансови предприятия (с 1 млрд. лв., 2,2 на сто). Увеличават се също депозитите на кредитни институции (с 550 млн. лв., 5 на сто) и на други финансови предприятия (със 186 млн. лв., 5,2 на сто), докато тези на сектор държавно управление намаляват (с 443 млн. лв., 10,5 на сто).
Собственият капитал в баланса на банковата система в края на септември възлиза на 22,1 млрд. лв. и спрямо края на юни се увеличава с 991 млн. лв. (4,7 на сто). Нарастването му се дължи главно на повишената печалба през периода, както и на растежа на натрупания друг всеобхватен доход, отчитат от БНБ, предаде БТА.
Отношението на ликвидно покритие в края на септември е 244,1 процента (246,7 процента в края на юни). Ликвидният буфер нараства до 52,9 млрд. лв., а нетните изходящи ликвидни потоци - до 21,7 млрд. лв. (от съответно 51,2 млрд. лв. и 20,8 млрд. лв. към 30 юни).
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Coca-Cola още доминира при поръчките на напитки във веригите за бързо хранене
Маркетинг |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Цитат на деня
Цитат на деня |На днешната дата, 19 април. Рождениците днес
На днешната дата |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Учени съживиха животно, прекарало 24 000 години в замразено състояние
Наука и Здраве |Защо преследването на перфекционизъм на работното място често има обратен ефект
Мениджмънт |Coca-Cola още доминира при поръчките на напитки във веригите за бързо хранене
Маркетинг |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |На днешната дата, 19 април. Рождениците днес
На днешната дата |Трик, който може да увеличи печалбите на всеки малък бизнес с до 30%
Маркетинг |Шефът на Nokia: Скромността е важно качество на лидера
Управление | Advertorial |Цитат на деня
Цитат на деня |ADVERTORIAL
Програмата „Капка по капка“ спечели наградата „Инвеститор в околната среда“ в Годишните награди за отговорен бизнес
United Group разшири оптичната си мрежа в региона с напълно изградения подземен оптичен кабел между Атина и Солун
Коментари
Няма въведени кометари.