Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борсите в Европа се оцветиха в червено преди публикуването на данните за инфлацията в САЩ*
Европейските борсови индекси регистрираха понижения в ранната търговия в четвъртък, като акциите на компаниите от миннодобивния сектор и технологичния сектор поведоха загубите, докато инвеститорите очакваха данните за инфлацията в САЩ за сигнали за следващите стъпки на Федералния резерв в разхлабването на паричната политиката, предаде Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 0,71 пункта, или 0,14%, до 519,34 пункта. Германският показател DAX се понижи с 27,47 пункта, или 0,14%, до 19 227,46 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 изтри 8,58 пункта от стойността си, или 0,1%, достигайки до ниво от 8 235,16 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 16,46 пункта, или 0,22%, до 7 543,5 пункта.
Технологичният индекс SX8P и индексът на фирмите от суровинния сектор SXPP се понижиха съответно с 1,07% и 0,87%.
Европейските акции бяха под натиск, тъй като доходността по облигациите се повиши в четвъртък, като тази по 10-годишни германски облигации достигна нов едномесечен връх, проследявайки ръста при държавните ценни книжа на САЩ в сряда.
По-късно днес се очакват данните за потребителските цени в САЩ, като прогнозите са, че те са се повишили с 0,1% през септември на месечна база, следвайки увеличение от 0,2% през август. Търговците в момента оценяват на 85% вероятността следващият месец Фед да намали лихвите с 25 базисни пункта, след като последно ги понижи с 50 базисни пункта.
„Търговията на пазарите е приглушена, докато те чакат да видят какво ще се случи с CPI (индекс на потребителските цени) в САЩ и, което е по-важно, какво се случва в събота сутринта в Китай“, каза Щефан Купман, старши пазарен икономист в Rabobank.
„Ако получим по-хладен от очаквания CPI, това няма да повиши очакванията за намаление с 50 базисни пункта“, добави той.
STOXX 600 се представя колебливо тази седмица, тъй като несигурността около плановете на Пекин за стимулиране на икономиката натежа върху настроенията. Министерството на финансите на Китай ще представи подробно плановете си за фискални стимули на дългоочаквана пресконференция в събота.
Инвеститорите също така ще се съсредоточат върху бюджета на френското правителство за 2025 г., който се очаква по-късно днес и включва планове за събиране на 60 млрд. евро от повишения на данъците и съкращения на разходите за справяне с фискалния дефицит. Пазарите вероятно ще обърнат голямо внимание на това дали бюджетът може да премине през парламента, без да бъде разводнен твърде много.
„Това трябва да е много надежден бюджет и ако не е, френските активи ще бъдат изложени на риск утре сутринта“, каза Купман от Rabobank.
Акциите на GSK поскъпнаха с 5,37%, след като британският производител на лекарства се съгласи да плати до 2,2 милиарда долара за уреждане на съдебни дела в Съединените щати, които твърдяха, че спряното от производство лекарство на компанията против киселини причинява рак. Сумата е по-малка от тази, която очакваха анализаторите.
Цената на книжата на четвъртата по големина банка в Италия BPER се повиши със 5,08%, достигайки деветгодишен връх, след като кредиторът предостави нов бизнес план за 2024-2027 г.
Повишения в САЩ
Борсовите индекси в Ню Йорк се оцветиха в зелено за втора поредна сесия в сряда, като S&P 500 и Dow Jones Industrial Average достигнаха нови рекордни върхове, тъй като технологичните акции се повишиха и инвеститорите се отърсиха от геополитическите опасения, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 431,63 пункта, или 1,03%„ до 42 512 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се повиши с 40,91 пункта, или 0,71%, до 5 792,04 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна със 108,7 пункта, или 0,6%, до 18 291,62 пункта.
Технологичните акции поведоха ралито, като цените на книжата на Amazon и Apple се повишиха съответно с 1,34% и 1,67%. Акциите на Super Micro Computer поскъпнаха с 4,28%Напредъкът в сряда помогна да се компенсира нестабилното начало на октомври, тласкайки основните индекси на положителна територия за месеца.
Акциите запазиха печалбите си след публикуването на протоколите от заседанието на Федералния резерв през септември, по време на което централната банка намали лихвите с половин процентен пункт. Протоколите разкриха, че „значително мнозинство от участниците“ са подкрепили намаляване на лихвите с приетите 50 базисни пункта.
„Фед е ключовото нещо, това е големият двигател“, каза Майк Бейли, директор на проучванията във FBB Capital Partners.
Печалбите в сряда дойдоха въпреки продължаващите страхове от по-широка война в Близкия изток и разочароващата сесия в Китай, тъй като инвеститорите прибраха печалби от неотдавнашното рали, подхранено от обявените от Пекин стимули за икономиката.
Уолстрийт остави зад гърба си силна сесия, водена от технологичните печалби и отслабването на цените на петрола. Тези ходове изглежда отразяват нарастващия оптимизъм, че Фед може да се ориентира към меко приземяване на икономиката, особено след като докладът за работните места от миналата седмица показа продължаваща сила на пазара на труда.
Дори и при възходящ тренд, пазарът може да се сблъска с по-нататъшни колебания в исторически най-нестабилния месец от годината - особено преди президентските избори в САЩ.
На икономическия фронт инвеститорите очакват данните за индекса на потребителските цени и цените на производител за септември, които трябва да бъдат представени съответно в четвъртък и петък. Сезонът на корпоративните отчети започва в петък с финансовите доклади на банките JPMorgan Chase и Wells Fargo.
Ръст в Азия
Азиатско-тихоокеанските пазари регистрираха повишения в четвъртък, следвайки силното представяне на Уолстрийт, пише Си Ен Би Си.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 102,93 пункта, или 0,26%, до 39 380,89 пункта.
Трейдърите в Азия анализираха септемврийските данни за производствените цени в Япония, които се повишиха с 2,8% на годишна база. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха инфлацията да достигне 2,3% спрямо 2,5% през август.
Инвеститорите също оцениха тримесечния отчет за печалбите на японския търговец на дребно Seven & i Holdings Co., който получи нова оферта за придобиване от Alimentation Couche-Tard.
Seven & i намали перспективата си за оперативна печалба за 12-те месеца до края на февруари, както и прогнозата си за нетната печалба. В крайна сметка акциите на Seven & i поевтиняха с 0,43%.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 43,07 пункта, или 1,32%, до 3 301,93 пункта, докато индексът Shenzhen Composite записа спад от 7,04 пункта, или 0,37%, до 1 910,27 пункта.
Днес Китайската народна банка съобщи, че е започнала да приема заявления от финансови институции за присъединяване към новосъздадения инструмент за ликвидност - първоначално на стойност 500 млрд. юана (70,7 млрд. долара), който ще осигури по-лесен достъп до капитал за фондовия пазар.
Министерството на финансите на Китай ще проведе брифинг за пресата на 12 октомври, по време на който може да предостави допълнителна информация за фискалната политика и икономическото развитие.
Хонконгският показател Hang Seng напредна с 614,74 пункта, или 2,98%, до 21 251,98 пункта.
В Южна Корея индексът Kospi се повиши с 4,8 пункта, или 0,195, до 2 599,16 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 регистрира ръст от 35,6 пункта, или 0,43%, до 8 223 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 10,06 пункта, или 1,17%, до 851,68 пункта. BGBX40 се понижи с 0,37 пункта, или 0,22%, до 169,43 пункта. BGTR30 регистрира спад от 1,10 пункта, или 0,13%, до 868,29 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 207,93 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.