Борсов наблюдател: Лоши икономически новини биха качили пазарите

Борсов наблюдател: Лоши икономически новини биха качили пазарите

Световните борси навлизат в декември с амбиции за нови рекордни стойности за годината и силен финал на търговията с акции. Апетитът към рискови активи се увеличава, което е характерно за последните месеци на годината. Причината не е само сезонността и значението на политическия цикъл през 2024 г., когато са изборите за президент в САЩ. Данните за по-ниска инфлация в Еврозоната също оказват влияние върху настроенията на инвеститорите, защото нарастват очакванията, че лихвата на ЕЦБ също ще тръгне надолу.

Не всички централни банкери обаче бързат да се съгласят с това твърдение, но определено промяната в мненията във Федералния резерв е налице и се възприема добре от инвеститорите. Петролният пазар също работи в тази посока, защото цената на суровината падна след заседанието на ОПЕК и Русия. Намалението на добива през следващата година ще бъде по-малко от очакванията, което ще позволи да се изчисти по-бързо дефицита. По-нисък петрол означава по-малко инфлация и съответно намаляване на лихвите. Проблемът е, че спадът на суровината в голяма степен се дължи на негативните очаквания за световната икономика през 2024 г. и това може да се окаже много неприятна изненада за инвеститорите в акции. Прогнозите са за значителен растеж на корпоративните печалби, което под риск при задълбочаване на рецесията.

През тази седмица предстои публикуването на данните за пазара на труда и за бизнес климата в САЩ. Тези данни би трябвало да потвърдят забавянето на американската икономика и тезата на Федералния резерв за „мекото приземяване“. Но дори и резултатите да са по-слаби от прогнозите, реакцията на пазарите може да се окаже още по-позитивна. Инвеститорите обичат умерено „лоши“ новини, когато това може да предизвика реакция от централните банкери.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ