Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Чужди инвеститори са изтеглили над 75% от средствата, вложени на китайския фондов пазар
Глобални инвеститори изтеглиха повече от 75% от парите, които са инвестирали на китайския фондов пазар през периода януари-юли 2023 г., продавайки акции на стойност над 25 млрд. долара, въпреки усилията на Пекин да възстанови доверието във втората по големина икономика в света, пише в. Financial Times.
Глобални инвеститори купиха китайски акции с рекордно темпо през януари, очаквайки икономическо възстановяване, след като страната изостави политиката си на „нулева толерантност“ срещу COVID-19. Чуждестранните фондове обаче губят позициите си през последните месеци поради нарастващите опасения относно ликвидната криза в сектора на недвижимите имоти и разочароващите икономически показатели.
Нетният приток на чуждестранна валута на фондовия пазар в страната достигна своя връх от 235 милиарда юана (32,6 милиарда долара) в началото на август на фона на обещанията на китайските власти да предоставят по-значителна подкрепа на икономиката. Сега обаче цифрата е спаднала със 77% до 54,7 милиарда юана, според изчисления на FT.
Това допринесе за спад на борсовия индекс CSI 300 с повече от 11% в доларово изражение тази година, в сравнение с 8-10% печалби на ключови пазарни индикатори в Япония, Южна Корея и Индия.
Goldman Sachs изчислява, че нетните входящи потоци към пазарите в Индия и Южна Корея тази година възлизат съответно на 12,3 милиарда долара и 6,4 милиарда долара.
Анализаторите обаче очакват китайският фондов пазар да се подобри през 2024 г., въпреки че техните нива на оптимизъм варират. По този начин Goldman Sachs очаква CSI 300 да се повиши с около 17% от сегашното си ниво до края на следващата година поради ръста на корпоративните печалби.
Експертите на Morgan Stanley прогнозират, че китайският пазар ще нарасне със 7,5% през следващите 12 месеца. В същото време те предупредиха, че не могат да изключат по-нататъшен отлив на инвестиции от Китай, ако властите на страната не предприемат стъпки за по-активна подкрепа на икономическия растеж.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.