Доларът отслабва, акциите се стабилизират

Доларът отслабва, акциите се стабилизират

Доларът отслабна в сряда, докато доходността на облигациите на САЩ се повиши, а глобалните акции се стабилизираха, тъй като търговците преценяваха шансовете за извънредно голямо понижение на лихвените проценти от страна на Федералния резерв по-късно през деня.

Американската валута се понижи с 0.5% спрямо йената до 141.68, връщайки около половината от печалбите си от вторник, когато неочаквано силните данни за продажбите на дребно в САЩ отслабиха аргументите за агресивно понижение на лихвите от страна на Федералния резерв. Доходността на облигациите на САЩ обаче се повиши. Доходността на 2-годишните държавни облигации, най-чувствителна към краткосрочните очаквания за лихвите, се покачи с 2.5 базисни пункта до 3.617%, предаде "Ройтерс".

Шансовете Фед да започне цикъла на понижения с голямо намаление от 50 базисни пункта (б.п.) бяха възобновени по-рано тази седмица, след като медиите спекулираха с възможността за по-агресивни действия.

Финансовите пазари отчитат със стопроцентова сигурност понижение от 25 б.п., докато шансовете за понижение от 50 б.п. достигнаха 61% до сряда, след като преди седмица бяха едва 14%. „Обичаме този дебат – всички са много фокусирани върху 50 или 25, но важното е, че Фед дава знак на пазара, че възнамерява да достигне неутрални лихви до следващото лято“, каза Самуи Шар, главен икономист в Lombard Odier. „Най-лошото, което може да се случи, е да намалят с 25 б.п. и да се преструват, че всичко е нормално и че паричната политика трябва да остане рестриктивна“, допълва той.

Европейските акции се понижиха с 0.3%, като технологичните и здравните компании бяха сред най-големите губещи. Индексът на световните акции на MSCI беше стабилен, след като предишния ден достигна двумесечен връх и остана малко под историческия си максимум.

Японският индекс Nikkei се покачи с цели 1.3% в началото на деня в отговор на нощното отслабване на йената, но по-късно тези печалби се ограничиха до 0.5%, тъй като валутата възвърна част от стойността си.

Ще продължи ли бичият пазар?

Уолстрийт завърши почти без промяна във вторник, като не успя да запази ранния импулс, който доведе до рекордни междинни върхове на S&P 500 и Dow Jones. Фючърсите на S&P 500 показаха стабилно отваряне по-късно в сряда.

Еврото се покачи с 0.2% до $1.1132. Британският паунд нарасна с 0.35% до $1.3208 след данни, показващи, че инфлацията във Великобритания остана стабилна през август, но се повиши в сектора на услугите, което засили очакванията, че Английската централна банка ще запази лихвените проценти непроменени в четвъртък. Търговците оценяват само на 26% вероятност за понижение на лихвите с 25 б.п. от Английската централна банка в четвъртък.

„Днешните данни за инфлацията не оправдават изненада с понижение утре“, коментира Дерек Халпенни, ръководител на изследванията на глобалните пазари за EMEA в MUFG. „По-голямо понижение на лихвите от 50 б.п. от страна на Фед тази вечер вероятно би довело до засилени спекулации за понижение от Английската централна банка.“
Междувременно златото се колебаеше в сряда, търгувайки се стабилно на $2,569 за унция, след като по-рано през седмицата се оттегли от рекордни върхове.

Цената на суровия петрол също се понижи след поскъпване с около $1 за барел в сряда, тъй като напрежението в Близкия изток ескалира.

Фючърсите на американския суров петрол се понижиха с 1.4% до $70.22, а фючърсите на Брент изгубиха 1.2%, търгувайки се на $73.83.

Ключови думи

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ