Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борси се оцветиха в червено след коментарите на Федералния резерв за лихвите*
Европейските акции се движиха в тесен диапазон в ранната търговия четвъртък, след като паднаха до едноседмично дъно в началото на търговията, тъй като Федералният резерв сигнализира за забавяне на намаленията на лихвените проценти, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете спад от 1,49 пункта, или 0,3%, до 502,82 пункта, след като записа първото си месечно понижение за годината през април.
Германският показател DAX регистрира спад от 19,88 пункта, или 0,11%, до 17 912,29 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се понижи с 23,58 пункта, или 0,29%, до 8 144,82 пункта. Френският измерител CAC 40 се раздели с 75,9 пункта от стойността си, или 0,95%, достигайки ниво от 7 909,03 пункта.
Европейските борси останаха затворени в сряда поради Деня на труда, като в същия ден Федералният резерв на САЩ сигнализира, че лихвите ще по-високи за по-дълго време поради скорошните разочароващи доклади за инфлацията.
„Последната официална позиция подкрепя идеята, че ще има забавяне във времето на първото намаление на лихвените проценти, но не и връщане назад към затягане на паричната политика. Нашият основен сценарии предвижда намаления с общо 75 базисни пункта тази година,“ посочиха стратезите на OCBC.
Междувременно гуверньорът на Испанската централна банка Пабло Ернандес де Кос отбеляза, че ЕЦБ става все по-уверена, че инфлацията в еврозоната може да спадне до целта от 2% до средата на 2025 г. след няколко нестабилни месеца между сега и тогава.
Индексът SXEP, проследяващ представянето на европейските енергийни компании, се понижи с 1,32% до почти едномесечно дъно. Акциите на най-големия производител на вятърни турбини в света Vestas поевтиняха с 4,28% след отчитане на изненадваща загуба за първото тримесечие.
Цената на книжата на датския производител на лекарства Novo Nordisk се понижи с 2,57% въпреки по-добрите от очакваното резултати през първото тримесечие и повишението на перспективите, тъй като анализаторите обърнаха внимание на по-бавен слабост в продажбите на лекарства срещу затлъстяване.
Цената на книжата на испанската банка Sabadell скочи с 5,4% след като получи предложение за сливане от по-големия си конкурент BBVA, чиито акции поевтиняха с 2,82%.
Акциите на нидерландската банка ING Groep скочиха с 5,38% след като тя обяви обратно изкупуване на акции за 2,5 милиарда евро и отчете силни резултати за първото тримесечие.
Цената на книжата на британския кредитор Standard Chartered се повиши с 5,41% на фона на повишение на печалбата за първото тримесечие.
Всичко това помогна на банковия индекс SX7P да запише най-доброто представяне сред секторните показатели, напредвайки с 0,62%.
Междувременно проучване показа, че продължаващият спад в производствената активност в еврозоната се е задълбочил през април, което е принудило фирмите отново да намалят броя на служителите.
Разнопосочна търговия на Уолстрийт
Водещите американски борсови индекси не намериха единна посока в сряда, като само Dow Jones Industrial Average се оцвети в зелено, след като председателят на Федералния резерв на САЩ Джеръм Пауъл до голяма степен изключи възможността следващият ход на централната банка може да бъде повишение на лихвите, облекчавайки опасенията на инвеститорите, че институцията губи контрол над лепкавата инфлация, пише Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 87,37 пункта, или 0,23%, до 37 903,29 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи със 17,3 пункта, или 0,34%, до 5 018,39 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 52,34 пункта от стойността си, или 0,34%, завършвайки сесията при ниво от 5 018,39 пункта.
Търговията беше волатилна през цялата сесия, като в един момент Dow беше напреднал с 530 пункта, подкрепен от коментарите на Пауъл. При пиковите си нива S&P 500 се бе овишил с 1,2%, а Nasdaq - с повече от 1,7%.
Централната банка избра да запази лихвените проценти без промяна, позовавайки се на „липса на по-нататъшен напредък“ в намаляването на инфлацията към целта от 2%. Пауъл обаче изключи вероятността от повишение на ставките на пресконференция след решението.
„Мисля, че е малко вероятно следващото изменение на лихвените проценти да бъде под формата на повишение“, каза той.
„Фактът, че инфлацията остава висока, означава, че няма да видим намаления на лихвените проценти много скоро“, каза Сону Варгезе, глобален макро стратег в Carson Group.
На този фон доходността поп 10-годишните американски държавни ценни книжа спадна за кратко под 4,6%, облекчавайки страховете на някои инвеститори, че може да скочи отново над 5% тази година и да натежи върху икономиката.
Акциите, свързани с изкуствения интелект, записаха загуби след разочароващи финансови отчети от някои водещи компании в сферата. Цената на книжата на Advanced Micro Devices (AMD) се срина с 8,91% след издаване на разочароваща прогноза за приходите за текущото тримесечие, докато акциите на Super Micro Computer поевтиняха с 14,03% поради по-ниски от очакваното приходи за последното тримесечие.
Април беше месец на загуба за Уолстрийт, като S&P 500 и Nasdaq отчетоха понижения от над 4%. Dow падна с 5%, като това е най-лошото месечно представяне на бенчмарка от септември 2022 г.
Смесени резултати в Азия
Борсовите индекси на пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион се завършиха сесията в четвъртък в различни посоки, след като Федералният резерв на САЩ избра да запази лихвените проценти стабилни в края на двудневната си среща в сряда, пише Си Ен Би Си.
Японската йена, която стартира седмицата с нестабилност на фона на предполагаемата правителствена намеса в подкрепа на валутата в понеделник, последно се търгуваше при ниво от 155,13 йени за долар.
На този фон водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 37,98 пункта, или 0,1%, до 38 236,07 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng напредна с 444,1 пункта, или 2,5%, до 18 207,13 пункта.
В Южна Корея индексът Kospi се понижи с 8,41 пункта, или 0,31%, до 2 683,65 пункта. Инвеститорите анализираха и данните за ръста на потребителските цени в Южна Корея, които показаха забавяне през април. Данните за миналия месец показаха, че индексът на потребителските цени е достигнал 2,9% на годишна база, след като през март бе на ниво от 3,1%.
Австралийският бенчмарк ASX 200 регистрира ръст от 17,1 пункта, или 0,23%, до 7 587 пункта, възстановявайки се от петъчните загуби.
Борсите в континентален Китай останаха затворени по случай празниците около Деня на труда.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия днес. Основният индекс SOFIX отчете спад от 1 пункт, или 0,12%, до 812,54 пункта. BGBX40 се понижи с 0,15 пункта, или 0,09%, до 165,23 пункта. BGTR30 напредна с 1,38 пункта, или 0,17%, до 819,02 пункта. BGREIT се задържа на ниво от 189,50 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.