Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските борси се оцветиха в зелено на фона на надеждите за напредък в търговските преговори между САЩ и ЕС*

Европейските акции регистрираха повишения в ранната търговия във вторник, тъй като инвеститорските нагласи се подобриха, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп сигнализира за готовност за преговори по отношение на обявените от него мита за Европейския съюз, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 1,1 пункта, или 0,2%, до 548,09 пункта. Немският показател DAX се повиши с 54,94 пункта ,или 0,23%, до 24 215,58 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 0,9 пункта, или 0,01%, до 8 998,96 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 0,71 пункта, или 0,01%, до 7 808,88 пункта.
В понеделник ЕС обвини САЩ в съпротива срещу търговска сделка и предупреди за контрамерки, ако не бъде постигнато споразумение. Междувременно Тръмп заяви, че е отворен за разговори, като добави, че служители на ЕС ще посетят САЩ за търговски преговори. През уикенда Тръмп ескалира търговското напрежение, заплашвайки с въвеждане на мито от 30% върху повечето вносни стоки от ЕС от 1 август.
„Инвеститорите пренебрегват първоначалните коментари от САЩ и чакат да видят как ще се развият преговорите“, каза Ричард Флакс, главен инвестиционен директор в Moneyfarm.
На фона на постоянно променящата се тарифна картина на пазара, вниманието се измества към корпоративните отчети за в Европа на Уолстрийт, като най-големият доставчик в света на оборудване за производство на компютърни чипове ASML ще представи финансовите си резултати за последното тримесечие в сряда.
Флакс заяви, че европейските печалби ще бъдат прилични, но не и впечатляващи, тъй като вътрешната икономика остава слаба, въпреки че последните намаления на лихвените проценти оказаха известна подкрепа.
Акциите на Accelleron поскъпнаха с 9,95%, достигайки рекордно високо ниво, след като производителят на компоненти за двигатели повиши прогнозата си за приходите за 2025 г.
Цената на книжата на Orsted скочи с 8,14%, след като Morgan Stanley повиши рейтинга на датския разработчик на офшорни вятърни електроцентрали.
Акциите на Thule поскъпнаха 6,41%, след като шведският производител на оборудване за дейности на открито отчете по-добри от очакваните коригирани приходи през второто тримесечие.
Цената на книжата на британската B&M се срина с 8,99%, достигайки най-ниското си ниво за повече от пет години, след като дискаунт търговецът на дребно отчете по-високи съпоставими приходи в местния си бизнес през първото тримесечие.
Акциите на Barratt Redrow паднаха до почти тригодишно дъно след спад със 7,42%, тъй като най-големият строител на жилища във Великобритания съобщи, че завършените жилища не са отговорили на очакванията за фискалната 2025 година.
Във вторник данните показаха, че промишленото производство в еврозоната се е увеличило с 1,7% през май спрямо предходния месец.
Ръст в САЩ
Борсовите индекси на Уолстрийт записаха повишения в понеделник, въпреки че американският президент Доналд Тръмп заплаши с високи тарифи още страни през уикенда. Загубите на пазара бяха заличени, тъй като инвеститорите заложиха, че тези мита в крайна сметка ще бъдат намалени чрез преговори, предаде Си Ен Би Си.
Промишленият индекс Dow Jones отчете ръст от 88,14 пункта, или 0,2%, до 44 459,65 пункта. Широкообхватният показател S&P 500 се повиши с 8,81 пункта, или 0,14%, до 6 268,56 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 54,8 пункта, или 0,27%, до 20 640,33 пункта.
Инвеститорите продължават да следят текущите актуализации на тарифния фронт, след като Тръмп обяви в събота, че САЩ ще наложат мито от 30% на Европейския съюз и Мексико, считано от 1 август. Лидерите на ЕС и Мексико посочиха, че възнамеряват да продължат разговорите с администрацията на Тръмп този месец в опит да се споразумеят за по-ниска ставка.
Съобщението на президента на САЩ дойде преди публикуването на данните за инфлацията тази седмица, които ще дадат на инвеститорите по-добра представа за това как вече действащите тарифи на Тръмп се усещат в цялата икономика.
Междувременно на фокус вече са корпоративните отчети за последното тримесечие, като финансовите си резултати ще докладват първо големите банки, включително JPMorgan Chase.
„Големият въпрос за пазарите през следващите седмици е дали приходите, които се очаква да бъдат солидни, могат да засенчат тарифните проблеми, които все още са на заден план“, каза Глен Смит, главен инвестиционен директор на базираната в Тексас GDS Wealth Management. „Досега пазарът успяваше да издържи на заглавията за митата и е по-фокусиран върху приходите и икономическата устойчивост.“
Друг потенциален фактор, който инвеститорите могат да следят, е разривът между администрацията на Тръмп и Федералния резерв. В неделя директорът на Националния икономически съвет Кевин Хасет заяви пред Ей Би Си, че Тръмп може да уволни председателя на Фед Джером Пауъл, „ако има причина“.
Служители от администрацията на Тръмп разследват разходите за ремонт на главната сграда на Федералния резерв във Вашингтон, окръг Колумбия. Централната банка отхвърли някои от критиките към проекта за ремонт.
Смесени резултати в Азия
Пазарите в Азиатско-тихоокеанския регион не намериха единна посока във вторник, след като икономическият растеж на Китай през второто тримесечие надмина прогнозите на анализаторите, пише Си Ен Би Си.
Брутният вътрешен продукт на страната се е увеличил с 5,2% през второто тримесечие, според Националното статистическо бюро на Китай, надминавайки прогнозата на икономистите, анкетирани от Ройтерс, за растеж от 5,1%. Този резултат обаче е под ръста от 5,4%, регистриран през първото тримесечие.
Въпреки това в континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite отчете спад от 14,65 пункта, или 0,42%, до 3 505 пункта, докато индексът Shenzhen Composite се понижи с 1,34 пункта, или 0,06%, до 2 118,67 пункта.
Хонконгският показател Hang Seng напредна с 386,8 пункта, или 1,6 %, до 24 590,12 пункта. Технологичните акции в Хонконг се повишиха във вторник за трета поредна сесия, като акциите на компании, които внасят чипове на Nvidia, скочиха, след като лидерът в сферата на изкуствения интелект обяви намерението си да възобнови доставките на своите графични процесори H20 до Китай.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст с 218,4 пункта, или 0,55%, до 39 678,02 пункта.
Южнокорейският показател Kospi се повиши с 13,25 пункта, или 0,41%, до 3 215,28 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 59,9 пункта, или 0,7%, до 8 630,3 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) регистрираха понижения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете спад от 6,95 пункта, или 0,66%, до 1 050,27 пункта. BGBX40 се понижи с 1,06 пункта, или 0,55%, до 192,05 пункта. BGTR30 изтри 2,72 пункта от стойността си, или 0,28%, достигайки ниво от 953,65 пункта. BGREIT записа спад от 0,03 пункта, или 0,01%, до 229,46 пункта.
*Информацията е актуална към 13:00 часa
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.