Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Европейските фондови борси регистрират повишения в края на седмицата*

Европейските борсови индекси записаха предимно повишения в ранната търговия в петък, тъй като тъй като намаляващата доходност по облигациите осигури облекчение на инвеститорите, докато по-добри от очакваните икономически данни подкрепиха пазарните нагласи, пише Ройтерс.
Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,43 пункта, или 0,08%, до 550,7 пункта. Бенчмаркът е напът да запише шесто поредно седмично повишение.
Немският показател DAX напредна със 79,89 пункта, или 0,33%, до 24 079,06 пункта, след като данните показаха, че икономиката на страната е нараснала значително повече през първото тримесечие от прогнозираното по-рано.
Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 се повиши с 16,6 пункта, или 0,19%, до 8 755,86 пункта. Френският измерител CAC 40 записа спад от 27,11пункта, или 0,34%, до 7 837,33 пункта.
Фондовите пазари бяха подложени на натиск по-рано тази седмица, тъй като нарастващата доходност по американските държавни облигации предизвика опасения относно нарастващия дълг на САЩ, докато майските бизнес проучвания сигнализираха за слабост в икономиката на еврозоната.
Въпреки това, STOXX 600 се възстанови от спада в началото на април, тъй като американският президент Доналд Тръмп временно спря действието някои от големите си мита върху търговските партньори на САЩ, а отчетите за корпоративните печалби бяха по-добри от очакваното.
Доходността по 10-годишните държавни облигации на САЩ и Европа се понижи в петък, след като се нарасна по-рано тази седмица, тъй като контролираната от републиканците Камара на представителите на САЩ прие обширен законопроект за данъци и разходи.
Акциите на британската инвестиционна платформа AJ Bell поскъпнаха с 6,12%, след като компанията отчете 12% ръст на годишна база на печалбата за полугодието преди облагане данъци, възползвайки се от повишената клиентска активност.
Цената на книжата на Michelin се повиши с 1,31%, след като Jefferies повиши рейтинга на френския производител на гуми до „купувай“, позовавайки се на потенциал за растеж на печалбите.
Акциите на Games Workshop поевтиняха с 4,28%, след като Peel Hunt понижиха рейтинга на производителя на настолни игри, заявявайки, че очакват американските мита да струват на компанията около 10 милиона паунда.
Разнопосочна търговия на Уолстрийт
Американските борсови индекси регистрираха смесени резултати в четвъртък, тъй като инвеститорите подхождат внимателно на фона на притеснения относно нарастващия дефицит в САЩ.
Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 1,35 пункта до 41 859,08 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor's 500 се понижи с 2,6 пункта, или 0,04%, до 5 842,01 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq напредна с 53,09 пункта, или 0,28%, до 18 925,74 пункта.
Доходността по 30-годишните държавни облигации достигна най-високото си ниво от октомври 2023 г., след като законодателите в страната приеха проект, който инвеститорите се опасяват, че може да влоши дефицита.
С гласуване по партийна линия в четвъртък членовете на Камарата на представителите одобриха законопроекта, който включва по ниски данъци и допълнителни военни разходи. Мярката, която сега отива в Сената, може да увеличи дълга на правителството на САЩ с трилиони и да увеличи мита в момент, когато опасенията от избухване на инфлация поради тарифите на Тръмп вече оказват влияние върху доходността по облигациите. Бюджетната служба на Конгреса определя цената на законопроекта върху дълга на близо 4 трилиона долара.
„В краткосрочен план данъчният закон е добър за икономиката. Той ще увеличи растежа на брутния вътрешен продукт през 2026 г. Той намалява данъците за много хора, увеличава разходите, особено за отбраната, и тези неща са в подкрепа на икономиката“, каза Джед Елерк, портфолио мениджър в Argent Capital Management, в интервю за Си Ен Би Си.
Той обаче подчерта, че в дългосрочен план мярката увеличава дефицита и е лоша новина за пазара.
„Доходността се покачва, което означава, че цените падат, защото държавните задължения стават все по-малко привлекателни и надеждни, тъй като бюджетният дефицит остава изключително висок за много дълъг период от време, без признаци, че ще се върне към нормалното“, добави Елербрук.д
Доходността по 30-годишните държавни задължения в четвъртък се търгува на нивата, невиждани от 2023 г., достигайки 5,161%, преди да се понижи по-късно през сесията. Доходността на 10-годишните държавни ценни книжа също се отдръпна от най-високия си връх за деня.
Слаб търг за 20-годишни държавни облигации допринесе за скока в доходността и разпродажбите на акциите в сряда. Апетитът на инвеститорите към държавните ценни книжа може да се влоши, ако този проект бъде приет от Сената.
Смесени резултати в Азия
Азиатско-тихоокеанските борси не намериха единна посока в петък, докато инвеститорите оценяват множество икономически данни от региона, пише Си Ен Би Си.
Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете ръст от 174,6 пункта, или 0,47%, до 37 160,47 пункта.
Основната инфлация в Япония се е ускорила до 3,5% през април, показаха правителствени данни от петък. Ускорението се дължи отчасти на по-високите цени на ориза. В същото време Японската централна банка обмисля да прекрати повишаването на лихвените проценти, за да оцени ефекта от американските мита.
В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се понижи с 31,82 пункта, или 0,94%, до 3 348,37 пункта, докато индексът Shenzhen Composite изтри 17,74 пункта от стойността си, или 0,89%, достигайки до ниво от 1 973,28 пункта.
САЩ и Китай са се разбрали да поддържат отворени канали за комуникация след разговор между висши служители в четвъртък, сигнализирайки за продължаване на взаимодействието на високо ниво, докато двете страни работят за постигане на по-широко споразумение,
Заместникът-министърът на външните работи на Китай Ма Джаосю и заместник-държавният секретар на САЩ Кристофър Ландау обмениха мнения по редица ключови въпроси по време на разговора, заявиха и двете страни в тясно съгласувани изявления, публикувани в петък, без да се уточняват дали митата са били средните обсъждани теми.
Хонконгският показател Hang Seng се повиши с 56,95 пункта, или 0,24%, до 23 601,26 пункта.
Южнокорейският показател Kospi записа спад от 1,58 пункта, или 0,06%, до 2 592,09 пункта.
Австралийският бенчмарк ASX 200 напредна с 12,2 пункта, или 0,15%, до 8 360,9 пункта.
У нас
Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха предимно повишения в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 2,26 пункта, или 0,23%, до 977,20 пункта. BGBX40 напредна с 0,14 пункта, или 0,08%, 182,70 пункта. BGTR30 изтри 2,34 пункта от стойността си, или 0,25%, достигайки ниво от 919,25 пункта. BGREIT се повиши с 0,97 пункта, или 0,44%, до 220,78 пункта.
*Информацията е актуална към 13:10 часа
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.