Европейските фондови борси се оцветиха в зелено*

Европейските фондови борси се оцветиха в зелено*

Европейските фондови борси се оцветиха в зелено*

Европейските акции регистрираха повишения в ранната търговия в днес, като  загубите при ресурсните компании бяха компенсирани от печалбите при акциите на компаниите от туристическият сектор, докато инвеститорите оценяват смесени послания от представителите на Федералния резерв на САЩ, пише Ройтерс.

Общоевропейският индекс STOXX 600 отчете ръст от 0,54 пункта, или 0,11%, до 510,4 пункта. Бенчмарк е напът да завърши второ поредно тримесечие с повишение, подкрепен от позициите на водещите централни банки, включително Фед и Английската централна банка, които сигнализираха за намаления на лихвените проценти тази година.

Немският показател DAX се повиши с 91,44 пункта, или 0,5%, до 18 352,75 пункта. Водещият индекс на Лондонската борса FTSE 100 напредна с 2,22 пункта, или 0,03%, до 7 919,79 пункта. Френският измерител CAC 40 записа ръст от 10,95 пункта, или 0,13%, до 8 162,55 пункта.

Последните коментари на служители на Фед предизвикаха съмнения относно графика на централната банка за намаляване на лихвите. Лиза Кук призова за предпазливост, докато президентът на Фед в Атланта Рафаел Бостик повтори петъчните забележки, свеждащи очакванията му до едно понижение на лихвите.

„Те (Фед) винаги са наблягали на своите аргументи за зависимост от данни и така, ако видите непрекъснато по-високи от очакваното данни на инфлацията през следващите месеци, можете да очаквате, че пазарните участници ще започнат да преразглеждат тези предположения“, каза Ричард Флакс, главен инвестиционен директор в Moneyfarm.

Пазарите сега очакват февруарския ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE) – предпочитаната от Фед мярка за инфлацията, за по-нататъшни насоки по пътя на лихвения процент.

Индексът на ресурсните компании SXPP поведе секторните загуби със спад от 0,33%, проследявайки по-слабите цени на медта.

Тези загуби бяха компенсирани от индексът на туристическия сектор SXTP, който напредна с 1%. Акциите на Flutter поскъпнаха, след като фирмата за онлайн залагания заяви, че очаква да увеличи основната си печалба с около 30% тази година.

Междувременно проучване показа, че потребителските нагласи в Германия за април продължават да се подобряват с бавни темпове, тъй като по-малко домакинства изпитват нужда да спестяват, въпреки че несигурността относно икономическото развитие на Германия нараства.

Aкциите на Atos поевтиняха със 7,01%, след като френската ИТ консултантска фирма заяви, че се стреми да преструктурира тежката си купчина дългове до юли след рекордна годишна загуба.

Цената на книжата на Ocado се повиши със 7,36%, след като съвместното предприятие на британския онлайн супермаркет Ocado Retail запази насоките си за годината, като отчете 10,6% увеличение на приходите за първото тримесечие.

Акциите на ASOS скочиха с 9,56%, след като британският онлайн търговец на мода заяви, че паричният му поток през първата половина на годината се е подобрил поради по-добра рентабилност и изчистване на стари запаси.

Спад в САЩ

Индексите на Нюйоркската фондова борса регистрираха понижения в понеделник, след като ралито, което тласна Уолстрийт до рекордни нива, загуби темпо, пише Си Ен Би Си.

Промишленият индекс Dow Jones отчете спад от 162,26 пункта, или 0,41%, до 39 313,64 пункта. Широкообхватният показател Standard & Poor’s 500 се понижи с 15,99 пункта, или 0,31%, до 5 218,19 пункта. Индексът на високотехнологичните дружества Nasdaq се раздели с 44,33 пункта, или 0,27%, до 16 384,47 пункта.

Акциите на Intel поевтиняха с 1,74%, след като „Файненшъл таймс“ съобщи, че новите насоки от Пекин ще блокират употребата на чиповете на компанията в правителствени сървъри и компютри в Китай.

Цената на книжата на United Airlines се понижи с 3,4%, след като Федералната авиационна администрация заяви, че ще засили контрола върху превозвача на фона поредица от инциденти, свързани с безопасността.

Пазарът е напът да регистрира пети пореден месец на печалби, като миналата седмица основните борсови индекси в САЩ достигнаха нови най-високи нива за всички времена. S&P 500 добави приблизително 2,3% към стойността си миналата седмица, докато Dow спечели малко под 2% и записа най-добрата си седмица от декември. Nasdaq Composite напредна с около 2,9% за периода.

Тези движения бяха подкрепени от последните коментари на Федералния резерв, които показаха, че централните банкери ще се придържат към графика за намаляване на лихвените проценти тази година. На пазара се отрази и продължаващия ентусиазъм на инвеститорите към технологичните акции на фона на ралито, задвижвано от интереса към изкуствения интелект.

Все пак някои инвеститори се страхуват от потенциалното въздействие на прекомерно рали и „по-високите за по-дълго лихвени проценти“. Сам Стовал, главен инвестиционен стратег в CFRA Research, също отбеляза, че акциите са поскъпнали, като S&P сега се търгува с 33% премия спрямо средното си съотношение цена/печалба през последните 20 години.

Тази седмица инвеститорите ще получат допълнителна представа за посоката на инфлацията от февруарския ценови индекс на разходите за лично потребление (PCE) -  предпочитаният от Фед измерител на инфлацията, който ще бъде публикуван в петък сутринта. Реакцията на пазара ще стане ясна следващия понеделник, тъй като борсите в петък ще останат затворени заради католическия Разпети петък.

Стовал очаква инвеститорите да имат приглушен отговор на данните от PCE, особено след като вече са реагирали на най-новите показания на индекса на потребителските цени и индекса на цените на производител.

Смесени резултати в Азия

Повечето фондови борси в Азиатско-тихоокеанския регион записаха повишения във вторник, докато инвеститорите оценяват най-новите икономически данни от региона, предаде Си Ен Би Си.

Водещият индекс на Токийската фондова борса Nikkei 225 отчете спад от 16,09 пункта, или 0,04%, до 40 398,03 пункта, след като данните за цените на производител в сектора на услугите в Япония показаха ръст от 2,1% на годишна база през февруари.

В континентален Китай бенчмаркът Shanghai Composite се повиши с 5,18 пункта, или 0,17%, до 3 031,48 пункта, докато индексът Shenzhen Composite напредна с 3,14 пункта, или 0,18%, до 1 752,29 пункта. Хонконгският индекс Hang Seng записа ръст от 3,14 пункта, или 0,18%, до 1 752,29 пункта.

Регулаторите в Китай призовават банките да ускорят одобренията за нови заеми за предприемачи на частни имоти, става ясно от доклад на Ройтерс.

Банковият регулатор иска по-бързо одобрение на заеми за жилищни проекти по механизма на „белия списък“, в сила от миналата седмица, посочват агенцията.

Така нареченият механизъм за „бял списък“ обхваща проекти на подкрепяни от държавата и частни разработчици, които се нуждаят от ново финансиране от 1,5 трлн. юана (207,51 млрд. долара).

Китай се стреми да съживи интереса на купувачите на жилища и тези усилия идват на фона на спада на цените на новите жилища в Китай за осми пореден месец през февруари.

Южнокорейският индекс Kospi напредна с 19,52 пункта, или 0,71%, до 2 757,09 пункта. По-рано през деня показателят достигна най-високото си ниво от февруари 2022 г.

Австралийският бенчмарк ASX 200 регистрира спад от 31,7 пункта, или 0,41%, до 7 780,2 пункта, след като в понеделник достигна нов рекорден връх.

У нас

Индексите на Българската фондова борса (БФБ) записаха смесени резултати в ранната търговия. Основният индекс SOFIX отчете ръст от 0,97 пункта, или 0,12%, до 806,48 пункта. BGBX40 напредна с 0,18 пункта, или 0,11%, до 164,48 пункта. BGTR30 се понижи с 0,42 пункта, или 0,05%, до 807,67 пункта. BGREIT регистрира спад от 0,07 пункта, или 0,04%, до 191,50 пункта.

*Информацията е актуална към 13:10 часа

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ