Еврото удари 20-годишно дъно. Вече се търгува под 1 долар

Еврото удари 20-годишно дъно. Вече се търгува под 1 долар

Еврото продължи да пада под 1 долар през четвъртата седмица на август. Това е най-ниското ниво от края на 2002 г., тъй като страховете от рецесия в Европа се появиха отново със задълбочаваща се енергийна криза.

Цените на природния газ доближават 300 евро за мегаватчас, след като руският държавен търговец Газпром обяви, че ще спре подаването на природен газ по Северен поток за Германия за три дни поддръжка в края на месеца.

Освен това индексът на мениджърите по поръчките (PMI) на S&P Global показва, че бизнес активността в еврозоната се е свила за втори пореден месец, макар и с по-слаб от очаквания темп. Германия регистрира най-резкия спад на производството от юни 2020 г., а активността във Франция намаля за първи път от година и половина. Инвеститорите сега очакват отчетите на заседанието на ЕЦБ за паричната политика в четвъртък да звучат ястребово, според Trading Economics.

S&P Global PMI за услугите в еврозоната падна до 50,2 през август 2022 г. от 51,2 през юли и под пазарните очаквания от 50,5, показват бързи оценки. Последното четене сигнализира за четвъртия пореден месец на забавяне на активността в услугите до най-слабото, откакто секторът се върна към растеж през април 2021 г., тъй като натискът върху разходите за живот потисна търсенето.

Перспективите за останалата част от годината от еврозоната остават мрачни, тъй като нарастващите цени означават, че дискреционните разходи се пренасочват към основни потребности, като храна, доставки и изплащане на заеми. Натискът върху разходите за живот означава, че възстановяването в сектора на услугите след премахването на пандемичните ограничения е намаляло, докато производството в редица сектори – от такива за основни материали и автомобили до компании за туризъм и недвижими имоти. Еврото остава под натиск, като наруши паритета спрямо долара, което повдига въпроса дали ЕЦБ ще реагира яростно, питат анализатори на DailyFX.com.

Пазарът оцени готвеното повишение на лихвите с 54 базисни пункта на 8 септември. Основният въпрос сега е дали ЕЦБ ще предприеме по-агресивни увеличения на лихвените проценти, ако иска да подкрепи еврото? „Като се има предвид високата инфлация, трябва да последват по-нататъшни увеличения на лихвените проценти. Последните няколко месеца показаха, че се налага решенията за паричната политика да вземаме от среща на среща“, сподели президента на Бундесбанк Йоахим Нагел. Впрочем той ще присъства на икономическия симпозиум на Федералния резерв в Джаксън Хоул, който ще очертае следващия ход на Федералния резерв.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ