Финансистът Любомир Дацов: Лихвите по кредитите ще тръгнат нагоре, но не рязко

Финансистът Любомир Дацов: Лихвите по кредитите ще тръгнат нагоре, но не рязко

Лихвите по кредитите и депозитите у нас ще се покачват,  но не и рязко. Това прогнозира пред "Мениджър нюз"  бившият зам.-министър  на финансите и член на Фискалния съвет Любомир Дацов, след  като БНБ увеличи Основният лихвен процент(ОЛП) на 1,30% от днес, 1 декември.

Някои банки у нас вече вдигнаха минимално лихвите по кредитите, след като като Европейската централна банка ( EЦБ) започна да увеличава основната лихва от средата на тази година. Българският лев е вързан за еврото и е нормално монетарната политика на ЕЦБ да има отражение и у нас, добави Дацов. Според него обаче дори да се вдигнат лихвите  по кредитите е все още много изгодно при инфлация от 20 на сто да се изтегли  заем с лихва от 4-5%.

Възможно е  обаче част от банките да не бързат с вдигането на лихвите по заемите с цел да запазят клиентите си. В момента кредитните институции у нас разполагат с достатъчен финансов ресурс и вероятно ще изчакат известен период, за да преценят дали има тенденция за спад на инфлацията или тя ще остане на същите или по-високи нива, добави още Дацов.

Част от търговските банки у нас са възприели ОЛП като референтна база и при определянето на лихвите по кредитите. Възможно е  клиентите им  да бъдат информирани за промяна в лихвените условия към по-високи лихви по кредитите, които изплащат, предупреждават финансисти.

Припомняме, че БНБ вдигна ОЛП  за втори път тази година, след като от 2016 г. насам той постоянно  беше нула процента. От 1 октомври тази година обаче БНБ  покачи основната  лихва на 0,49%. Два месеца по късно тя обаче скочи с почти цял процентен пункт.

Основният лихвен процент  се определя на базата на осреднената месечна стойност на индекса ЛЕОНИЯ Πлюc. Той е показател за реално сключени сделки с овърнайт депозити в български левове от банките у нас. От 2016 г. насам ЛЕОНИЯ е с отрицателни стойности, а по закон ОЛП не може да бъде отрицателна величина. Затова и БНБ обявяваше нулева основната лихва.

От септември обаче банки започнаха  да сключват сделки с депозити с положителна величина. Това пък доведе и до промяна на ОЛП . Тенденцията у нас  на практика следва вдигането на основните лихви от Европейската централна банка, което започна  от лятото на тази година.

От основната лихва зависи размера на законната лихва за забава. Тя се формира като сбор от ОЛП плюс 10%. Така от 1 декември лихвата за забавени плащания се увеличава на 11.30%.

Лихвите по депозитите и кредитите ще се увеличат  в края на тази и първата половина на 2023 година, сочат данните от икономически анализ на БНБ. Прогнозата е базирана на започналото затягане на монетарната политика от страна на Европейската централна банка. От БНБ припомнят, че текущите лихви са много ниски в исторически план.

През втората половина на 2023 г. лихвените проценти по депозитите и кредитите ще се стабилизират на достигнатите по-високи равнища в съответствие с пазарните очаквания за динамиката на лихвените проценти на паричния пазар в еврозоната. 

Според експертите от БНБ през 2023 година  се очаква забавяне на растежа на кредитите за домакинствата и нефинансовите предприятия, като условие за това са повишаващите се лихви и по-ниската спрямо настоящите нива на инфлацията. Тенденцията може да бъде обърната през 2024 г. През целия прогнозиран период ще продължи увеличаването на депозитите, което ще е подкрепено от по-високите лихви по тях и очакваното покачване на заплатите.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ