Инвеститорите се обръщат към най-сигурните парични фондове на фона на пазарните сътресения

Инвеститорите се обръщат към най-сигурните парични фондове на фона на пазарните сътресения

Вълната от пари, инвестирани в най-сигурните взаимни фондове на паричния пазар, едва сега започва, като се очаква през годината в тях да се влеят още 1,5 трлн. долара, смятат от Barclays Plc., цитирани от Блумбърг.

Хазната на парични фондове, които инвестират само в ценни книжа с почти никакъв кредитен риск - като например съкровищни ​​бонове и споразумения за обратно изкупуване, вече нарасна, след като страховете от криза в банковия сектор излязоха на преден план миналия месец. Продължаващото теглене на пари от банките и ротацията към взаимните фондове, които могат да купуват по-рисков дълг, само ще подхранва тази тенденция, тъй като инвеститорите търсят по-висока доходност и по-голяма сигурност, казва Barclays.

„Очакваме балансите на паричните фондове да се увеличат рязко през следващата година“, пише в бележка до клиентите стратегът на паричния пазар на Barclays Джоузеф Абате. „Въпреки че изглежда, че притесненията относно по-широката банкова платежоспособност се охлаждат, те изглежда са привлекли вниманието на тази депозитна база. Институционалните инвеститори са забелязали, че не получават толкова много компенсации за поемането на необезпечен банков риск, като поддържат банкови депозити над застрахователния таван от 250 хил. долара“, коментира той.

Размерът на парите, паркирани във всички фондове на паричния пазар, се покачи до нов рекорд миналия месец, тъй като опасенията забанките, нестабилните световни пазари и атрактивните лихвени проценти примамиха инвеститорите. Техните парични средства скочиха с приблизително 304 млрд. долара за три седмици, като общите активи достигнаха 5,2 трлн. долара към 29 март, според данни на Investment Company Institute.

Освен отдръпването от банките на фона на опасения за сектора след фалита на Silicon Valley Bank и две други регионални банки, инвеститорите изтеглиха пари от депозитни сметки, тъй като увеличенията на тези лихвени проценти изостанаха от доходността на паричните фондове, които се приспособиха по-добре към най-агресивният пешеходен цикъл на Федералния резерв от ерата на Пол Волкър.

Една потенциална дестинация, предпочитана само от държавни фондове, е механизмът за обратно репо (RRP) на Фед. Но дали свежите пари най-вече намират своя път към така наречените RRP ще зависи от предлагането на атрактивни алтернативи. Парите, паркирани в RRP миналата седмица, скочиха до най-високата си стойност досега тази година - 2,375 трлн. долара, въпреки че оттогава насам сумата се понижи.

Прогнозите за притока на парични средства сигнализират за „тежки бъдещи потоци в RRP на Фед“, пише Абате. „Но колко точно пари отиват към програмата на Федералния резерв зависи от наличието на алтернативи като сметки и репо сделки в частния сектор, както и от желанието на мениджърите на фондове да удължат среднопретеглените падежи на своите портфейли.“ И все пак пътят за балансите на RRP е несигурен и промените в употребата могат да създадат други проблеми, каза той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ