Как хедж фондовете се позиционират за "меко приземяване"

Как хедж фондовете се позиционират за меко приземяване

"Мечките" на облигационния, фондовия и валутния пазар, чиито портфейли са проектирани да спечелят от рецесията, бягат от губещите сделки, тъй като големите икономики като САЩ се оказват по-устойчиви от очакваното. Така нареченото "меко приземяване", при което централните банки успяват да ограничат инфлацията, без да предизвикат рецесия, придоби популярност, което накара някои инвеститори да поемат повече риск.

Пет хедж фонда споделиха пред „Ройтерс“ идеи за търговия със сценарии за "меко приземяване".

1/ Ню Холанд Кепитъл (New Holland Capital)

  • Мултистратегически хедж фонд
  • Размер на капитала: 6 милиарда долара
  • Основан през 2006 г.
  • Ключова търговия: Първични пазари на акции

Пазарните нагласи се насочиха към меко приземяване и намаляване на волатилността, каза Бил Йънг, ко-главен инвестиционен директор на Ню Холанд Кепитъл.

Той смята, че мекото приземяване може да увеличи обемите на първичните фондови пазари, където компаниите за първи път набират средства при първично публично предлагане (ППП). Според данни на Refinitiv през годината досега е регистриран най-малкият брой първични публични предлагания на компании от 2020 г. насам - разгара на COVID-19.

"Може да спрете това кранче само за известно време", казва Йънг. "В крайна сметка компаниите ще трябва да получат достъп до капиталовите пазари."

Хедж фондовете често търгуват в събития за набиране на капитал, първични публични предлагания, последващи вторични предлагания и чрез закупуване на варанти на ниски цени, каза той. Неговият мултистратегически хедж фонд се състои от многопрофилирани портфолио мениджъри, способни да се справят както със сценарии на рецесия, така и със сценарии на меко кацане.

2/ Вайс Мултистратеджи (WEISS MULTI-STRATEGY ADVISERS LLC)

  • Мултистратегически фонд, базиран в Ню Йорк
  • Размер на капитала: 3,1 милиарда долара
  • Основан през 1978 г.
  • Ключова търговия: Залагане на компании/индекси, които са останали извън тазгодишното рали; къси позиции на скъпи акции/индекси, които са се повишили.

“Вайс залага на меко приземяване в САЩ”, казва заместник-главният инвестиционен директор на компанията Майкъл Едуардс.

Той очаква повече компании да се възползват от растежа, включително в производствения сектор, като цикълът на затягане на лихвените проценти в САЩ е близо до края си, а инфлацията е "сравнително благоприятна".

Повишенията на акциите тази година са концентрирани в технологичния сектор, подхранвани от оптимизма за изкуствения интелект. Технологичният индекс Nasdaq(.IXIC) е нараснал с 27% досега през 2023 г.

Отсега нататък, Едуардс очаква тенденцията да се обърне и компаниите, които са изостанали, да се възстановят. Той предлага, например, да се заеме дълга позиция в индекса с малка капитализация Russell 2000 (.RUT), който се е повишил само с 5% досега през тази година, а същевременно да се заеме къса позиция с Nasdaq(.IXIC)

3/ Мерли Кепитъл (MAERLI CAPITAL)

  • Мултистратегически хедж фонд
  • Размер на капитала: 300 милиона евро (328 милиона долара)
  • Основан през 2022 г.
  • Ключова търговия: къси позиции в руската рубла и фючърси на Московската борса, дълги позиции в Газпром, Лукойл и руския златодобивен сектор

Основателката на Мерли Кепитъл, Анастасия Тарасова, не вярва, че руската икономика, пострадала от войната в Украйна и западните санкции я очаква меко приземяване.

Тя би направила къси позиции на фючърсите на акциите на Московската борса и на рублата спрямо долара, но би инвестирала в подценени акции като Газпром (GAZP.MM), Лукойл (LKOH.MM) и златодобивните компании.

Тарасова отбелязва, че централната банка на Русия разполага с два лоста за подкрепа на икономиката - лихвените проценти и валутното регулиране.

Миналата седмица руската централна банка повиши лихвените проценти с 350 базисни пункта до 12%, за да подпомогне отслабналата рубла, като в същото време зачестиха разговорите за валутен контрол.

4/ ЮБП (UNION BANCAIRE PRIVEE)

  • Стратегия за дълги/кратки хедж фондове за японски акции, неутрална по отношение на пазара и фокусирана върху управлението
  • Размер на капитала: около 100 милиона щатски долара, част от UBP с капитал 160 милиарда щатски долара
  • Основан през 2020 г.
  • Ключова търговия: Дълги позиции при японски износители, къси позизции при задлъжнели японски компании.

Зухаир Хан, старши портфолио мениджър в ЮБП Инвестмънтс, смята, че йената ще продължи да бъде задържана в краткосрочен план от високите лихвени проценти в САЩ и предпазливата Японска централна банка.

Хан би купил акции на японски компании, които изнасят стоки за САЩ, предвид силното търсене в Щатите. Износът за Китай, най-големият търговски партньор на Япония, спадна с 13,4% на годишна база през Юли, докато доставките за САЩ нараснаха до рекордно високи нива.

Хан смята, че йената ще укрепва бавно, но не достатъчно, за да наруши приходите на износителите.

"Сред износителите са компании в секторите на електрониката, специалните химикали и някои имена от автомобилостроенето и машиностроенето", каза той.

Той би заложил на къси позиции в силно задлъжнелите японски компании, чувствителни към високите лихвени проценти, включително някои акции на компании за материали, транспорт, ресторантьорство и комунални услуги.

5/ Блекбърд Кепитъл (BLACKBIRD CAPITAL)

  • Диверсифицирани количествени стратегии
  • Основана през 2019 г.
  • Идея за търговия: Купуване на акции на суровини с високи дивиденти, с добавяне на кол и пут опции

Собственикът и основател на Блекбърд, Дан Иззо, казва, че ще инвестира в енергийни компании с високи дивиденти, като същевременно ще продава кол и пут деривативни опции, които при определени ценови нива автоматично инициират позиции за покупка (кол) или продажба (пут).

"Блекбърд подкрепя няколко идеи за меко приземяване, които се състоят в това, че пазарът няма да се срине, защото ще се движи предимно встрани, лихвените проценти и инфлацията ще продължат да се повишават с течение на времето, а цената на суровините ще се повишави заедно с инфлацията", казва Иззо.

Един от начините да се възползвате от перспективите би бил да заемете дълга позиция в регистрираната в САЩ Девън Енерджи (.DVN), която изплаща 10% дивидентна доходност, и да продадете кол и пут опции от двете страни на инвестицията в акции, за да увеличите възможността за печалба и да се предпазите от покачване или спад на цените, съветва той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ