Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Какво ще се случи с капиталовия пазар след приемането на еврото?
Още от 60-те години на XX век, когато се заговори за създаването на обща валута на Съюза, хората го приемаха като банков съюз и проект на централните банки.
При въвеждането му през 1999 г., а в последствие и при влизането в обращение през 2002 г. стана ясно, че еврото е нещо повече.
За всички нас, включително в небанковия финансов сектор, то стана рамка на доверие, която гарантира на хората, че спестяванията, инвестициите, общата бизнес среда са еднакви за всички.
От тази гледна точка еврото е не само важно за небанковия финансов сектор. То е ключова част от доверието на хората към инвестициите и спестяванията, но и на външния свят към страната ни, като част от общия пазар на над 350 млн. европейци, които използват еврото като национална валута.
Пътят на България до тази финална крачка също не беше лек. Всъщност – можем да го сравним с тънък лед.
Заради политическата несигурност, всяка стъпка изглеждаше предпоследна.
До пролетта на 2025 година, дори институции изразяваха съмнение, че приемането на страната ни най-вероятно ще се отложи с поне 2 години. А истината е, че българите отдавна възприемат еврото като естествен ориентир. По-възрастните помнят, че преди това тази роля изпълняваше германската марка. Да вземем предвид и пазара на имоти, в който хората най-често инвестират и търсят убежище за своите средства. Още от началото на прехода цените на имотите бяха обвързани първо с марката, а от години се котират в евро.
Затова не смятам, че тази промяна ще се отрази върху ежедневието на всички нас. Напротив – ще ни облекчи или както се казва в слогана на кампанията – „Вече го познаваме“.

снимка: доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българска фондова борса АД
Как ще се отрази въвеждането на еврото върху капиталовия пазар?
Има два аспекта – технически и макроикономически.
В макроикономически план членството ни ще има няколко силно положителни плюса за икономиката и пазара. То е пряк канал към по-висока ликвидност на капиталовите пазари, по-малки разлики между цените, на които се купуват и на които се продават ценните книжа, и по-лесен достъп до капитал за българските компании. Еврото премахва валутния риск за международните портфейли, опростява инфраструктурата на търговия и сетълмента и повишава видимостта ни пред глобалните инвеститори. Казано опростено – икономиката и бизнесът ще бъдат административно облекчени и по-видими, а това от своя страна би следвало да ни направи по-атрактивни за чуждестранните инвеститори.
В допълнение, очакванията ни са еврозоната да повиши и броя на индивидуалните инвеститори на Борсата, което от своя страна означава, че ще бъде създадена още по-солидна основа за успешни нови публични предлагания.
В технически аспект на датата на въвеждане на еврото – 1 януари, номиналната и пазарната стойност на притежаваните от инвеститорите безналични финансови инструменти, деноминирани в български левове, ще бъде автоматично превалутирана в евро по официалния валутен курс, без необходимост от допълнителни действия от техните притежатели и без да се дължат допълнителни такси или комисионни. Броят на акциите или дяловете остава същият, но номиналната им стойност ще е в евро.
В периода на двойно обозначаване инвеститорите могат да поискат и безплатно да получат информация за стойността на притежаваните от тях активи и за дължимите такси и комисионни в левове и евро. В период от една година от датата на въвеждане на еврото инвеститорите имат право да получат информация относно паричните стойности в левове на техните активи към датата на превалутиране. Поисканата информация се предоставя безплатно в 7-дневен срок.
Инвеститорите и публичните компании също трябва да знаят, че на 29 декември 2025 г. се преустановяват всички сделки и операции, а първият ден на търговия ще бъде 02.01.2026 г
В Борсата може да споделим, че сме напълно готови за 1 януари 2026 г. Беше необходимо да финализираме техническото изпълнение на търговията, двойното обозначаване на цените, графиците и разбира се тестването на системата. Очакването ни е преминаването да се случи безпроблемно както за инвеститорите, така и за компаниите и инвестиционните посредници. В този контекст задачата пред нас е оперативна дисциплина и ясна комуникация, за да превърнем интеграцията в положителен пазарен резултат.
Опитът на колегите ни от Загребската борса показа, че ранната техническа подготовка и просто обяснената публична комуникация намаляват несигурността. Ясно обявеният „go-live“ даде на инвеститорите увереност, че преходът няма да ги изненада. Това е подходът, който следваме и у нас: да казваме какво, кога и защо се случва — и най-вече каква е ползата за пазарните участници.
Днес можем да кажем, че еврото не е само парична единица. То е рамка за доверие – в спестяванията и инвестициите.
Аз вярвам, че хората лесно ще приемат еврото – не само като средство за плащане, а като символ на нова ера в европейската интеграция, основана на единство и стабилност.
автор: доц. д-р Маню Моравенов, изпълнителен директор на Българската фондова борса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Георги Ангелов: Макроикономическият растеж у нас е движен от крайното потребление
5-а годишна конференция за строителство и инвестиции |Средно с 30% годишно се увеличава реализираната българска селскостопанска продукция в Kaufland
Компании |Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
Компании | Advertorial |100 полицаи претърсват Централната избирателна комисия в Южна Корея след скандал с недостиг на бюлетини
Свят |Посолството на САЩ в Брюксел организира мащабни тържества за 250-годишнината на Америка с армията и ВВС на Белгия
Свят |Времето: Жълт код за интензивни валежи е обявен в 16 области
България |Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Енергетика |364 са заболелите от морбили у нас. От тях 300 са деца
ЕС |На днешната дата, 11 юни. Рождениците днес
На днешната дата |САЩ и Иран отново си разменят удари в Близкия изток, петролът поскъпва
Енергетика |Пет сигнала, че вашият стартъп е постигнал съответствие на продукта с пазара
Маркетинг |ЦИК обяви имената на 240-те депутати в 52-рото Народно събрание
Политика |OpenAI обмисля намаляване на цените, докато се конкурира с Anthropic за потребители
Технологии |ADVERTORIAL
Компаниите от Schwarz Group ускоряват развитието на дигиталния суверенитет с миграцията на 595 000 работни пространства към Workspace by STACKIT
От законодателните промени до изкуствения интелект: защо знанието остава най-сигурната инвестиция за бизнеса
Коментари
Няма въведени кометари.