Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Лагард: ЕС трябва да запълни пропуските в правилата за стейбълкойните

Законодателите на Европейския съюз трябва да изискват „предпазни мерки“ и „стабилни режими на еквивалентност“ от чуждестранните емитенти на стабилни монети, за да предотвратят риска от масово изтегляне на резерви, държани в ЕС. Това заяви днес председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард, цитирана от Ройтерс.
„Европейското законодателство трябва да гарантира, че подобни схеми не могат да функционират в ЕС, освен ако не са подкрепени от стабилни режими на еквивалентност в други юрисдикции и предпазни мерки, свързани с прехвърлянето на активи между ЕС и субекти извън ЕС“, каза тя на регулаторна конференция.
„Това също така подчертава защо международното сътрудничество е необходимо. Без равни условия на конкуренция в световен мащаб, рисковете винаги ще търсят пътя на най-малкото съпротивление“, добави Лагард.
В края на юли в блога на ЕЦБ се появи публикация, според която ранното господство на долара сред стейбълкойните дава на САЩ предимство, което в крайна сметка би могло да повиши разходите по заеми за Европа, да намали автономността на ЕЦБ и да увеличи геополитическата зависимост от САЩ.
Стейбълкойните – криптоактиви, обвързани с валута като долара, набраха популярност през последните години и получиха голям тласък по-рано този месец, когато президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа закон за създаване на регулаторен режим, насочен към затвърждаване на статута на долара като световна резервна валута.
„Подобно господство на щатския долар би осигурило на Съединените щати стратегически и икономически предимства, позволявайки им да финансират дълга си по-евтино, като същевременно упражняват глобално влияние“, посочи съветникът на ЕЦБ Юрген Шааф в публикация, която не отразява непременно възгледите на централната банка.
„За Европа това би означавало по-високи разходи за финансиране спрямо Съединените щати, намалена автономност на паричната политика и геополитическа зависимост“, добави той.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.