Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Светът на парите: Днес всички искат да са банки, а това не се харесва на банките

Много компании, които не са в банковия бизнес, внезапно кандидатстват за нови банкови лицензи в САЩ – от автомобилните производители General Motors и Stellantis до фирмите за криптовалути Circle и Ripple. Не е изненадващо, че банките не са доволни от това развитие, пише Дейвид Холерит за YahooFinance.
Те се страхуват, че много от тези нови участници търсят нови харти, които на практика биха им позволили да предлагат банкови услуги, като същевременно заобикалят някои от регулаторните задължения, които традиционно са свързани с този бизнес.
„Банките не се противопоставят на конкуренцията“, посочи в имейл Пейдж Пидано Паридон, съ-ръководител по регулаторните въпроси в лобистката група Bank Policy Institute.
„Те се противопоставят на регулаторен двоен стандарт, който налага по-леки разпоредби на малка група участници на пазара, занимаващи се със същите дейности като банка.“
Битката за това кой ще бъде банка отново се разгорещява във Вашингтон, тъй като администрацията на Тръмп преразглежда редица разпоредби, регулиращи сектора на финансовите услуги.
Очаква се процесът да доведе до по-хлабави правила за банките, но може да означава и по-ниска летва за по-новите участници, които искат достъп до регулираната банкова екосистема.
Миналата седмица Федералната корпорация за гарантиране на влоговете (FDIC) ясно заяви, че иска да направи корекции за тези по-нови участници, като публикува искане за информация относно процеса си за одобряване на т.нар. „компании за индустриални заеми“ (ILC).
FDIC също така отмени предложение на администрацията на Байдън, което би засилило контрола върху компаниите, търсещи такива лицензи на щатско ниво.
Автомобилните производители General Motors, Stellantis и Nissan наскоро кандидатстваха за ILC, което би им предоставило същото покритие за гарантиране на влоговете от FDIC, което предлагат традиционните банки, като същевременно им позволи да отпускат заеми и да събират депозити. Техните компании майки няма да бъдат обект на надзор от Федералния резерв, както традиционните банки.
Банките и небанковите дружества са се сблъсквали и преди. Дъщерните дружества на Walmart и Home Depot подадоха молба за покритие за гарантиране на влоговете преди около две десетилетия, което предизвика ожесточен отпор от страна на водещите кредитори.
В писмо до FDIC от март, банковите лобисти в ICBA твърдят, че „собствеността на ILC от автомобилни производители има история на провали“. Писмото описва колапса през 2008 г. и евентуалното федерално спасяване на финансиста GMAC, който сега е известен като Ally.
„ICBA се противопостави на одобряването на всички ILC с търговски компании майки, защото те са рискови, нямат подходящи нива на пруденциално регулиране и надзор на ниво холдингова компания и вредят на потребителите, като създават компании с прекомерна концентрация“, пише ICBA.
Тим Спенс, главен изпълнителен директор на регионалната банка Fifth Third (FITB) в Синсинати, каза пред Yahoo Finance, че според него тези нови харти „имат роля, при условие че останат с ограничена цел, вместо да се използват основно за осъществяване на дейността на банка, без всъщност да се налага да спазват същия набор от правила“.
„Опасна концентрация“
Много крипто и финтех компании следват различен регулаторен път към банковата система от автомобилните производители: Вместо това те търсят национални харти за доверително банкиране с Службата на контролера на валутата (OCC).
Досега тази година най-малко 18 различни фирми са кандидатствали за този вид харта, която не би позволила на компаниите да отпускат заеми или да приемат депозити, но би им позволила да предлагат определени банкови попечителски услуги.
Това е 70% скок в сравнение с броя на компаниите, кандидатствали през същия период по време на администрацията на Байдън през 2024 г., сочат данни на OCC.
Списъкът включва Circle, която емитира втората по капитализация стабилна монета в света и привлече вниманието на Уолстрийт миналия месец с първото си публично предлагане. В списъка са още водещата крипто фирма Ripple, британската финтех компания Wise и Fidelity Digital Assets – крипто дъщерното дружество на Fidelity Investments. Erebor, стартираща дигитална банка, подкрепена от милиардерите от Силициевата долина Палмър Лъки и Питър Тийл, също е кандидатствала за национална банкова харта с пълно обслужване.
„Заявления от този вид представляват уникални предизвикателства“, пише ICBA в писмо от 10 юли до изпълняващия длъжността контрольор на валутата на OCC Родни Худ.
Наред с нарушаването на „разделението на банковото дело и търговията“, създаването на конфликт на интереси и „опасна концентрация“, ICBA твърди в писмото си, че предоставянето на тези харти на крипто фирми „неразумно разширява федералната предпазна мрежа за търговски интереси“.
Писмото на ICBA до OCC цитира доклад на Службата за отчетност на правителството на САЩ относно разрешаването на две значителни банкови фалити на приятелски настроени към крипто регионални банки - Silvergate и Signature, през пролетта на 2023 г.
Докладът идентифицира експозицията на банките към света на криптовалутите като двигател на техния фалит.
За някои от новите кандидати от криптоиндустрията, които работят със стабилни монети, обвързани с долар, получаването на национална харта за доверителна банка изпълнява изискване за регистрация в рамките на новото американско законодателство, прието тази седмица, известно като Закона GENIUS, който определя правила за тези цифрови активи.
Тъй като законодателството ще отвори пазара на стейбълкойни за съществуващи банки, има основание да се смята, че тези фирми също се нуждаят от спечелване на доверие с помощта на харта, ако искат да се конкурират за клиенти срещу масовите банки.
„Дори в свят, където имаме тази пълноценна харта на OCC, ние все още бихме си партнирали изцяло с банките“, коментира Данте Диспарате, ръководител на стратегията в Circle.
По думите му наличието на национална харта на доверителна банка също би улеснило „хармонизирането“ на различните регулаторни лицензи в други страни.
„Това също така позволява обмислянето на други потенциални дейности в бъдеще, които ще бъдат предмет на самото лицензиране от OCC“, добави Диспарате.
Големите банки също се подготвят за по-широко разпространение на стейбълкойните.
Главният изпълнителен директор на JPMorgan Джейми Даймън, дългогодишен скептик към криптовалутите, заяви миналата седмица, че банката му трябва да приеме стейбълкойните като начин да се справи с конкурентите си в плащанията.
Миналия месец JPMorgan обяви планове за пускане на „депозитен токен“, наречен JPMD, който е донякъде подобен на стейбълкойн, но е достъпен само за институционалните клиенти на JPMorgan. „Ще участваме както в депозитните монети на JPMorgan, така и в стейбълкойните, за да ги разберем и да бъдем добри в тях“, каза Даймън.
Той също така ясно заяви, че не е изоставил напълно скептицизма си: „Мисля, че са истински, но не знам защо бихте искали да използвате стейбълкойн вместо традиционно разплащане.“
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.