Малките стъпки на Китай в подкрепа на юана започват да се натрупват

Малките стъпки на Китай в подкрепа на юана започват да се натрупват

Китайският юан бавно, но сигурно се приема за все повече международни плащания, което според анализаторите може да постави основите на търговска система, работеща успоредно на тази, доминирана от щатския долар, пише Том Уестбрук за Ройтерс.

Само през последните няколко дни стана ясно, че през март за първи път са били уредени повече трансгранични трансакции с Китай в юани, отколкото в долари, а Аржентина заяви, че има за цел редовно да плаща за китайски стоки в юани, вместо да използва щатската валута.

Докато доларът доминира в световните търговски сетълменти, последните новини идват на фона на все по-голям набор от двустранни сделки, уреждащи плащания с Китай в юани - от китайски покупки на петрол в Близкия изток до търговия с международни партньори - от Бразилия до Русия.

Истинското широкомащабно използване на юана в световен мащаб е малко вероятно, като се имат предвид очакванията, че Пекин ще иска да държи валутата под строг контрол. Но постепенният напредък вече оформя нова търговска архитектура и набира скорост, особено след като изгонването на Русия от голяма част от платежните системи на Запада ускори развитието на алтернативи.

„Най-големите износители и вносители на суровини в света – Китай, Русия и Бразилия, сега работят заедно за използването на юани за трансгранични плащания“, коментира Чи Ло, старши инвестиционен стратег в BNP Paribas Asset Management в Хонконг .

„Тяхното сътрудничество може да привлече други страни към плащания в юани с течение на времето и кумулативно тази група може да засили позициите на юана за сметка на долара“, добави той.

Китай отдавна се стреми да увеличи маломерния дял на юана от 2,2% в глобалните плащания, но без за цел да отвори капиталовите си сметки и да позволи свободното движение, каквото има при доларите, еврото и йените.

Войната на Русия в Украйна и произтичащите от нея западни санкции придадоха съдържание на този тласък за увеличена употреба на юана. Изведнъж Русия, буквално от нищото, стана четвъртия по големина център за търговия с юани извън Китай. Делът на юана на валутния пазар на Русия скочи до 40% - 45% от по-малко от 1% в началото на миналата година. Делът му във финансирането на световната търговия, според SWIFT, се е увеличил до 4,5% през февруари от 1,3% преди две години. Доларът отговаря за 84%.

„Той няма да замени щатския долар в световен мащаб, но вече започва да заменя долара в някои от търговските отношения на Китай“, коментираха Джерард Дипипо и Андреа Леонард Палаци, икономисти от Вашингтонския център за стратегически и международни изследвания, в публикувана миналата седмица статия.

„Този вид интернационализация на юана може да постигне целите на Пекин, включително намаляване на експозицията на Китай към колебания на обменния курс и смекчаване на уязвимостта на Китай към финансовите санкции на САЩ“, добавиха те.

Бавно темпо

Световните търговски потоци са доминирани от долари, евро, паунди и йени, защото тези валути са свободно достъпни и свързани с отворените икономики по начини, по които подложения на капиталов контрол юан не е. Разбира се, има признаци, че настъпват промени.

„В повечето сделки вносителите имат сравнително предимство при определяне на условията на сделките, като ценообразуване и валута на сетълмент“, коментира Джан Ю, главен макро анализатор в Huachuang Securities в Пекин.

„Следователно, ако износителите искат да използват юани за уреждане на сделки, те трябва да убедят чуждестранните вносители да плащат в юани, което често отнема много време“, добави той.

Самият Китай се нуждае от време, за да създаде дълбочина в ограничен басейн от юани извън своите брегове, който Пекин по-трудно би могъл да контролира.

„За да се увеличи използването на юана в мащаб, са необходими 10 години или повече“, заяви Андре Уилър, главен изпълнителен директор на веригата за доставки на консултантска компания за търговски рискове Wheeler Management Consulting.

„Ако се опитат да променят търговията с желязна руда в Австралия, за да се урежда в юани, не мисля, че Китай ще може да се справи с този мащаб“, добави той.

И все пак юанът предлага други атрактивни възможности за търговските партньори на Китай. В случая на Аржентина купуването на стоки в юани спестява източването на намаляващите резерви на страната в долари. По-общо казано, всеки нов приемник добавя към дълбочината и полезността на валутната система.

„Една от многото причини за използването на долара е това, което наричаме мрежови ефекти“, каза Майкъл Петис, старши сътрудник в Carnegie China.

„Колкото повече от нас го използват, толкова по-евтино ефективно става използването му. Като се опитва да насочи все повече и повече от своята търговия в юани, Пекин се опитва да създаде мрежови ефекти, които ще направят използването на юана за търговия много по-лесно и с по-ниски фрикционни разходи“, обясни той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ