Финансовото министерство на САЩ наложи нови санкции на руската "Газпромбанк"

Финансовото министерство на САЩ наложи нови санкции на руската Газпромбанк

Съединените щати наложиха нови санкции на руската "Газпромбанк", съобщи Министерството на финансите, тъй като президентът Джо Байдън засилва действията си, за да накаже Москва за нейното нахлуване в Украйна, преди да напусне поста си през януари, предаде Ройтерс.

Ходът, който използва най-мощния инструмент за санкции на отдела, означава, че "Газпромбанк" не може да се справи с нови транзакции, свързани с енергията, които засягат финансовата система на САЩ, забранява търговията си с американците и замразява активите си в САЩ.

"Газпромбанк" е една от най-големите банки в Русия и е частично собственост на притежаваната от Кремъл газова компания "Газпров". Украйна настоява САЩ след инвазията през февруари 2022 г. да наложат повече санкции на банката, която получава плащания за природен газ от клиентите на "Газпром" в Европа.

Санкциите правят изключения за транзакции, свързани с нефтения и газов проект Сахалин-2 в Далечния изток на Русия до 28 юни 2025 г., съгласно актуализиран общ лиценз, публикуван от Министерството на финансите на 21 ноември. Няколко японски фирми купуват втечнен природен газ от Сахалин -2.

Дни по-рано администрацията на Байдън разреши на Киев да използва американски ракети ATACMS, за да удари руска територия. Украйна изстреля оръжията, ракетите с най-голям обсег, които Вашингтон е доставял за подобни атаки срещу Русия, във вторник - 1000-ия ден на войната. Министерството на финансите също така наложи санкции на 50 малки и средни руски банки, за да ограничи връзките на страната с международната финансова система и да й попречи да злоупотребява с нея, за да плаща за технологии и оборудване, необходими за войната. Той предупреждава, че чуждестранните финансови институции, които поддържат кореспондентски отношения с целевите банки, „пораждат значителен риск от санкции“.

Министерството на финансите също така издаде два нови общи лиценза, които разрешават на юридически лица в САЩ да преустановяват транзакции, включващи "Газпромбанк", наред с други финансови институции, и да предприемат стъпки за освобождаване от дълг или капитал, издаден от "Газпромбанк".

Банката е канал за Русия за закупуване на военни материали във войната й срещу Украйна, каза Министерството на финансите. Руското правителство също използва банката, за да плаща на своите войници, включително за бойни премии, и да компенсира семействата на своите войници, убити във войната.

Администрацията вярва, че новите санкции подобряват позицията на Украйна на бойното поле и способността за постигане на справедлив мир, каза източник, запознат с въпроса.

Осъществено действие 

Въпреки че "Газпромбанк" е на радара на администрацията от години, тя се разглежда като последна инстанция поради фокуса й върху енергетиката и желанието да се избегне съпътстващо въздействие върху Европа, каза базиран във Вашингтон търговски адвокат. Адвокатът Дъглас Джейкъбсън каза, че други банки извън финансовата система на САЩ ще се колебаят по-често да се занимават с "Газпромбанк". Длъжностни лица в Словакия и Унгария казаха, че проучват въздействието на новите санкции на САЩ. Новоизбраният президент Доналд Тръмп ще има властта да премахне санкциите, които бяха наложени с изпълнителна заповед на Байдън, ако иска да заеме различна позиция, каза Джейкъбсън.

Едуард Фишман, бивш американски служител, сега изследовател в Колумбийския университет, каза, че действието от четвъртък е важна стъпка, насочена към енергийните приходи на Русия. „Това сигнализира, че администрацията на Байдън всъщност е сериозна относно прекъсването на потоците от средства към Русия за енергия през периода на куцото, което е... значително развитие“, каза Фишман. Администрацията на Байдън може да предприеме допълнителни действия, преди да напусне поста си, за да засили енергийните санкции, каза Фишман. „Това е много голяма стъпка, но не мисля, че е последното, което ще чуем от администрацията на Байдън относно енергийните санкции.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ