Пазарите на облигации залагат на грешка в политиката на водещите централни банки

Пазарите на облигации залагат на грешка в политиката на водещите централни банки

Инвеститорите в облигации може да имат късмет до края на 2023 г., ако пазарните индикатори, които сигнализират, че централните банки могат да отидат твърде далеч в затягането на паричната политика и да насочат икономиките към рецесия, се окажат точни, пише Йорук Бахчели за Ройтерс.

Общата инфлация намаля, но основната остава висока, което кара централните банки да продължат с рестриктивната си политика. Канада възобнови затягането, а Великобритания и Норвегия приеха големи увеличения на лихвите през юни. Миналата седмица на форума в Синтра, Португалия представители на Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка сигнализираха за още повишения на лихвите.

Сега пазарите очакват увеличение от 25 базисни пункта на Фед, вероятно през юли, и оценяват на 30% вероятността за още едно ноември. Те също така вече прогнозират по-малко съкращения през следващата година.

Пазарите предвиждат още две повишения на ЕЦБ, които ще вдигнат депозитната лихва до 4%, докато Английската централна банка се очаква да повиши основния си лихвен процент близо до 6,25% - значително над прогнозираното по-рано върхово ниво от 5,5%“

В комбинация с тези очаквания инверсията на кривата на доходност, при която облигациите с по-кратък падеж предлагат по-висока доходност от тези с по-дълъг падеж (знак, че инвеститорите очакват рецесия), се задълбочи, тъй като доходността по облигациите с кратък падеж нарасна.

Десет годишните държавни ценни книжа САЩ носят 104 базисни пункта по-ниска доходност от двугодишни си аналози – близо до най-дълбоката инверсия от 80-те години на миналия век.

Подобни модели могат да се видят и при германския и британския дълг.

„Това, което ви казва кривата на доходността, е, че паричната политика е изключително строга“, каза Майк Ридъл, старши мениджър на портфейл с фиксиран доход в Allianz Global Investors, която управлява активи на стойност 514 млрд. евро.

„Позиционирани сме за много голямо покачване на облигациите и смятаме, че рисковите активи напълно подценяват риска от рецесия или нещо неприятно“, коментира той. „По същество съм настроен да смятам, че това е грешка в политиката“, добави Ридъл.

По-добра година

Прекомерно затягане, което може да наложи обрат в политиката на централните банки, би било добра новина за инвеститорите в глобални държавни облигации, които според данните на CFTC са натрупали залози, че цените на американските облигации ще паднат.

Това означава, че всяка промяна в настроенията може да доведе до голямо рали, повишавайки възвръщаемостта, която е под 2% от началото на годината, следвайки 13% загуба миналата година.

Ранен знак, че перспективите за облигациите се подобряват, дойде миналата седмица под формата на данни, показващи, че растежът на бизнес активността в еврозоната е спрял през юни. В отговор доходността по германските облигации отбеляза втория си най-голям дневен спад от март насам.

Но подчертавайки колко трудни за разчитане станаха икономическите данни, по-високият от очаквания растеж в САЩ за първото тримесечие и инфлацията в Германия доведоха до скок на доходността в четвъртък.

Инвеститорите, които са нащрек за грешка в политиката, се страхуват, че централните банкери базират решенията си на инфлацията и други ретроспективни данни, които все още не показват пълното въздействие на предишни увеличения на лихвите, и пренебрегват признаци на предстояща дезинфлация.

Един индикатор, който е на фокус, е инфлацията на цените на производител. Показателят спадна до 1% годишно в Германия и 2,9% във Великобритания през май - най-ниското ниво от повече от две години. В САЩ бе регистриран сходен спад.

„Всички й обърнахме голямо внимание, когато тя (инфлацията на цените на производител) вървеше нагоре. Изглежда, че се игнорира сегашното движение в посока надолу“, каза глобалният макро стратег на Vanda Research Вирадж Пател.

Deutsche Bank посочва, че Федералният резерв може да „свръхкомпенсира“ за това, че е започнал да вдига лихвите твърде късно, акцентирайки върху подобрения на пазара на труда - признаци за очакван спад в инфлацията на наемите и затягане на стандартите за банково кредитиране.

Тези прогнозни данни предполагат, че икономическите данни могат да се обърнат доста рязко, каза Пател от Vanda, като добави, че в големите икономики всяко повишение сега увеличава шанса за политическа грешка.

Големите централни банки, борещи се с скока на инфлацията, колективно повишиха разходите по заеми с над 3750 базисни пункта от септември 2021 г.

Трудна за прогнозиране ситуация

Жозефин Ърбан, портфолио мениджър в най-големия британски инвеститор Legal and General Investment Management, каза, че предпочита залозите, че британските държавни облигации ще надминат американските и германските.

Доходността по 10-годишните облигации в Обединеното кралство се повиши със 75 базисни пункта до 4,43% тази година, докато доходността на еквивалентите облигации в САЩ и Германия почти не се промени.

„Ние наистина смятаме, че като се има предвид, че от АЦБ са основно фокусирани върху изоставащите данни - инфлацията, данните за заплатите, пазара на труда, има доста голям риск те да затегнат политиката прекалено много. Тогава ще получим рецесия“, каза Ърбан.

Този тип прогнози обаче не винаги са верни - в края на 2022 г. 60% от икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха рецесия в САЩ тази година, но такава все още не се е материализирала и рисковите активи, които биха били засегнати, почти не са усетили подобно влияние.

Но дори и тези, които не залагат на рецесия, са предпазливи.

„Нашият основен сценарий не е, че ще изпаднем в рецесия, но рисковете определено нарастват“, каза Джил Хирзел, старши инвестиционен специалист в Insight Investment.

„Приоритетите на централните банкери бяха много ясно заявени, че ако рискът е рецесия, те го приемат, за да намалят инфлацията“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ