Песен за огън и лед на финансовите пазари

Песен за огън и лед на финансовите пазари

Глобалните пазари са на прага на фундаментална промяна след близо 15-годишен период, белязан от ниски лихвени проценти и евтин корпоративен дълг. Това заяви съпредседателя на Morgan Stanley Тед Пик, цитиран от Си Ен Би Си.

„Преходът от икономическите условия, последвали финансовата криза от 2008 г., и каквото и да последва, ще отнеме 12, 18 или 24 месеца, за да се развие напълно“, каза Пик, който говори финансова конференция в Ню Йорк

„Това е изключителен момент. Станахме свидетели на първата си пандемия от 100 години и първата инвазия в Европа от 75 години. Имаме първа световна инфлация от 40 години“, каза Пик.

„Като погледнете пресечната тока на пандемията, войната и инфлацията, ще видите, че това сигнализира фундаментална промяна – края на 15 години финансови репресии и началото на нова ера“, добави той.

Висшите ръководители на Уолстрийт, които през последната седмица посетиха редица конференции, дадоха сериозни предупреждения за икономиката. Старт на негативната серия от коментари даде  главния изпълнителен директор на JPMorgan Chase Джейми Даймън, който каза, че се задава „икономически ураган“. Неговото предупреждение бе последвано от такова от президента на Goldman Sachs Джон Уолдрон, който каза, че „съвпадението на шокове за системата“ е безпрецедентно.

Огън и лед

Пазарите ще бъдат доминирани от две сили – загриженост за инфлацията, или „огън“, и опасения от рецесия, или „лед“, каза Пик, който се очаква в бъдеще да наследи главния изпълнителен директор на Morgan Stanley Джеймс Горман.

„Ще имаме периоди, които са много горещи, и други, в които ще е много студено. Клиентите трябва да се ориентират при тези условия“, каза Пик.

Сега, когато централните банки по света започват да се борят с инфлацията, търговците на държавни облигации и валута ще бъдат по-активни, смята той.

В същото време несигурността на пазара намали активността при сливания, тъй като компаниите опитват да се ориентират в неизвестното.

Според Пик ако икономиката продължи да расте, а инфлация се успокои през втората половина на годината, ще имаме благосклонен сценарии, които ще подкрепи пазарите.

Напрежението между опасенията свързани с инфлацията и тези, свързани с рецесията, няма обаче да бъде облекчено за една нощ. Пик определя ерата след 2008 г. като период на „финансова репресия“ – теория, според която лихвите се поддържат ниски, за да се осигурят евтино дългово финансиране на държави и компании.

„15-те години финансова репресия няма да преминат към следващото голямо нещо за три или шест месеца... ние ще водим този разговор през следващите 12, 18 или 24 месеца“, каза Пик.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ