Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Глобалната рецесия е малко вероятна, но стагфлацията е почти сигурна
Глобалната рецесия не е неизбежна, но хората трябва да се подготвят за нарастване на разходите и по-бавен икономически растеж, казват икономисти, цитирани от Си Ен Би Си.
„Няма да има внезапна рецесия след период стагфлация“, заяви Саймън Баптист, главен икономист в Economist Intelligence Unit.
Тъй като войната в Украйна и ограничителните мерки срещу разпространението на коронавируса в някои страни като Китай продължават да създават проблеми за веригите за доставки, стагфлацията , която представлява комбинация от нисък икономически растеж и висока инфлация, ще бъде факт „поне през следващите 12 месеца“, категоричен е Баптист.
„Цените на стоките ще започнат да се понижават от следващото тримесечие, но ще останат по-високи, отколкото преди войната в Украйна по простата причина, че руските доставки на много стоки ще бъдат ограничени за постоянно“, добави той.
Пандемията, както и войната в Украйна, прекъснаха доставките на някои стоки и стоки и нарушиха ефективното разпределение през глобалните вериги за доставки, което доведе до ръст на цените на ежедневните стоки като горива и храни.
Въпреки че по-високите цени ще натежат на домакинствата, икономическият растеж в много части на света, макар и бавен, все още е положителен, пазарите на труда не са се сринали. Нещо повече, нивата на безработица в много икономики са достигнали най-ниските си нива от десетилетия.
За почти всички азиатски икономики рецесия е малко вероятна, ако говорим за последователни периоди на отрицателен БВП.
Така че потребителите, макар и предпазливи на фона на опасенията от повторение на глобалната рецесия, предизвикана от кризата с ипотечните кредити в САЩ преди повече от 10 години, не е нужно да започват да се подготвят за рецесия.
„За почти всички икономики в Азия вероятността от рецесия е доста малка, ако говорим за последователни периоди на отрицателен брутен вътрешен продукт“, каза Баптист.
Дори ако световната икономика е изложена на риск от рецесия, много потребители имат достатъчно спестявания и са се запасили с дълготрайни стоки за домакинството, каза икономистът.
Главният икономист на AMP Capital Шейн Оливър също не предвижда рецесия, поне през следващите 18 месеца.
„Крива на доходност продължава да е нормална, което ще рече, че дългосрочните облигации имат по-висока доходност от краткосрочните. Все още няма инверсия, която е знак за рецесия. Дори и да се стигне до такава, рецесията обикновено идва около 18 месеца след това“, посочи той в бележка.
В същото време централните банки по целия свят затягат лихвените проценти, за да се борят с инфлацията.
Федералният резерв на САЩ обяви най-голямото си увеличение на лихвите от повече от 22 години по-рано този месец, като повиши основния си лихвен процент с половин процентен пункт и предупреди за по-нататъшно увеличение на лихвите.
Протоколите от последното заседание на Федералния резерв, публикувани миналата седмица, показват, че членовете на централната банка са готови да продължат напред с многократни увеличения на лихвите с по 50 базисни пункта, за да овладеят инфлацията.
Миналата седмица Резервната банка на Нова Зеландия повиши лихвения си процент с още половин процентен пункт до 2%. Това беше петото поредно повишаване на лихвения процент на централната банка, като тя сигнализира, че увеличението на лихвите ще спре при достигането на по-висок от прогнозираното по-рано ниво. От началото на цикъла на затягане през октомври, централната банка е вдигнала основния си лихвен процент на 1,75%.
Икономистите са категорични, че контролът на инфлацията винаги крие риск от предизвикване на рецесия.
Известно е, че стагфлацията трудно може да бъде контролирана, тъй като овладяването на високите цени чрез повишаване на лихвените проценти може да доведе до още по-нисък икономически растеж.
„Колкото по-дълго инфлацията остава висока, толкова повече инвестиционните пазари се тревожат, че централните банки няма да могат да я укротят, без да предизвикат рецесия. Както посочи председателят на Фед Джером Пауъл, достигането на инфлацията до 2% ще „включи известна болка“, каза Оливър.
Не всички обаче се загрижени.
Старшият икономически съветник на Capital Economics Вики Редууд каза, че е уверена, че централните банки ще могат да намалят инфлацията, без да предизвикат рецесия.
Планираните покачвания на лихвите на много места, включително в Европа, Обединеното кралство и САЩ, трябва да са достатъчни, за да върнат инфлацията към целевите нива, каза Редууд.
„Ако обаче инфлационните очаквания и инфлацията се окажат по-упорити, отколкото очакваме, и в резултат на това лихвените проценти трябва да се повишат допълнително, тогава най-вероятно ще имаме рецесия“, посочи тя в бележка.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.