Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Рекорд на Уолстрийт даде стабилност на европейските акции
Европейските акции и фючърсите на САЩ не претърпяха съществени промени във вторник, след като Уолстрийт достигна нови рекорди през нощта, докато цените на петрола спаднаха след доклад, че Израел ще се въздържи от удари по ирански енергийни обекти.
Междувременно китайските акции се сринаха след медийни информации, които разкриха планове за допълнителни държавни заеми за стимулиране на икономиката, което не успя да впечатли инвеститорите.
Индексът STOXX 600 на Европа падна с по-малко от 0.1% в ранната търговия след ръст в понеделник, като остава на по-малко от 1% от рекордно високо ниво, достигнато през септември. Акциите на петролните и газовите компании спаднаха, но авиокомпаниите се възстановиха на фона на по-ниските цени на енергията, съобщи "Ройтерс".
Германският борсов индекс DAX се покачи с 0.3% до рекордно високо ниво, но британският FTSE 100, фокусиран върху енергийния сектор, спадна с 0.4%.
Фючърсите на американския индекс S&P 500 бяха леко по-ниски, след като основният показател на Уолстрийт достигна нов рекорд през нощта, воден от акциите на чиповете след скок от 2.4% на любимата на инвеститорите в AI компания Nvidia и силен старт на сезонa на отчетите за третото тримесечие с резултати на JP Morgan и Wells Fargo, които надминаха очакванията.
„Новите върхове водят до още върхове, а ценовият импулс е най-мощният инвестиционен фактор“, каза Бен Лайдлър, ръководител на стратегията за акции в Bradesco BBI. „Големите технологични компании водят, като се подготвят отново да отчетат най-силния растеж на печалбите от всички сектори този тримесечие."
Инвеститорите на фондовия пазар са придобили увереност благодарение на данни от САЩ, които предполагат, че най-голямата икономика в света се насочва към "меко приземяване" – инфлацията намалява до целта на Федералния резерв, но растежът остава стабилен, а пазарът на труда се охлажда само леко.
Сезонът на отчетите в САЩ продължава във вторник с докладите на банки като Citi, Bank of America и Goldman Sachs, преди вълната от големи технологични компании следващата седмица.
Спад на петрола и китайския пазар
Цените на петрола рязко спаднаха за трета поредна сесия, след като Washington Post съобщи, че израелският премиер Бенямин Нетаняху е уведомил Съединените щати, че Израел е готово да удари ирански военни обекти, но не ядрени или петролни, в подготовка на отговора си на въздушните удари този месец. Китайският индекс CSI 300 се понижи с 2.7%, докато индексът Hang Seng в Хонконг се срина с почти 3.7%, тъй като инвеститорите очакваха повече подробности за стимулите от Пекин.
Китайски медии съобщиха, че Пекин може да набере допълнителни 6 трилиона юана (850 милиарда долара) дълг чрез държавни облигации през следващите три години, за да подкрепи отслабващата икономика.
„Китайските акции се покачиха след заседанието на Политбюро през септември с надежди за значителни фискални стимули. Липсата на подробности досега разочарова някои инвеститори, така че следим за политически изявления за по-голяма яснота“, заявиха анализатори от Института за инвестиции на BlackRock, водени от Уей Ли, в изследователска бележка.
На валутните пазари доларът падна с 0.4% до 149.17 йени, отдръпвайки се от 2-1/2 месечен връх от 149.98 през нощта. Еврото остана почти без промяна, задържайки се близо до 10-седмично дъно. Валутата беше повлияна от нарастващата разлика между доходността на американските и европейските облигации, като последните останаха ниски, тъй като пазарите очакват трето понижение на лихвите от Европейската централна банка в четвъртък.
Американският федерален служител Кристофър Уолър в понеделник призова за „повече предпазливост“ при понижаването на лихвените проценти, докато президентът на Фед в Минеаполис Нийл Кашкари заяви, че също предвижда по-умерени намаления.
Доходността на 10-годишните американски облигации остана стабилна на ниво 4.075%, след като пазарите на облигации бяха затворени във вторник.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.