Руските банки отчетоха рекордни печалби

Икономика

Руските банки са реализирали рекордна годишна печалба от 4 трилиона рубли (40,7 млрд. долара) през 2024 г., съобщи руската централна банка. Финансовият сектор продължава да се възстановява от санкциите, воден от високите лихвени проценти и стабилния ръст на кредитите, предаде Ройтерс.

Високият основен лихвен процент на централната банка, който в момента е 21%, повиши нетните лихвени маржове на банките, но ръстът на кредитирането започва да се забавя, тъй като нарастващите разходи по заемите възпират някои компании да търсят финансиране за проекти за развитие, като вместо това предпочитат да държат средства на депозит.

Без да се включват печалбите на дъщерните дружества и отрицателната преоценка на ценни книжа, печалбата на сектора ще бъде 3,4 трилиона рубли, посочва банката в доклад, но не предоставя сравними данни за 2023 г.

Тя вече предупреди, че печалбите на банките ще намалеят през 2025 г., тъй като кредитните рискове нарастват, а маржовете се свиват.

Герман Греф, главен изпълнителен директор на доминиращия кредитор Сбербанк, нарече високите лихвени проценти „колосално предизвикателство“ за бизнеса и банките, а Андрей Костин, ръководител на банката ВТБ  заяви, че по-строгите регулации също ще намалят печалбите на банките.

Нетните приходи от лихви на руските банки нарастват с 11% до 6,7 трилиона рубли през 2024 г., съобщи централната банка.

Ръстът на корпоративното, потребителското и ипотечното кредитиране се забавя, като това е най-забележимо при ипотечното кредитиране, където растежът спадна до 12,4% през миналата година от рекордните 34,5% през 2023 г.

Издадените ипотечни кредити, възлизащи на 4,9 трлн. рубли, бяха с почти 40% по-малко от предходната година.

Александър Данилов, директор на отдела за банково регулиране и анализи на централната банка, посъветва да не се правят сравнения с 2023 г., тъй като според него тази година е била изключение по отношение на прегряването и колосалния обем на държавната подкрепа.

Нарастващите правителствени разходи за конфликта в Украйна стимулираха икономическия растеж, но също така подхраниха инфлацията, което принуди централната банка да повиши лихвените проценти до най-високото им ниво от над 20 години и породи опасения за прегряване на икономиката.

Растежът на корпоративните кредити от 17,9% през 2024 г. бе смекчен от увеличението с 4,1% на обема на необслужваните кредити, макар че делът им спадна до 3,8% поради нарастването на портфейла.

Миналата седмица водещ мозъчен тръст, който съветва правителството, заяви, че Русия може да се сблъска с вълна от корпоративни фалити през тази година, тъй като делът на предприятията с рискови дългове се е удвоил през 2024 г., а много големи компании се оплакват от високите лихвени проценти, които увеличават разходите им по заемите.

Компаниите в повечето отрасли все още са доста печеливши, което им позволява да обслужват заемите дори при сегашните лихвени проценти“, заяви банката. „Въпреки това за някои компании с висока дългова тежест може да възникнат трудности“.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
Във ФИФА не знаели за плана на Инфантино да продаде правата за световните
Тръмп заяви, че САЩ и Израел са се съгласили да преустановят планирани нови удари срещу Иран
Шефът на Palantir Алекс Карп нарече AI индустрията „марксистка“
Намериха тялото на легендания алпинист Нирмал Пурджа
Зам.-апелативният прокурор на Пловдив е третата номинация за новия състав на ВСС
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum
Гърция увеличава необлагаемия лимит за електронни бонуси от клиенти на 6000 евро годишно
Работна група към социалното министерство обсъжда нови видове трудови договори
ЕК отпуска още 3,47 млрд. евро за Украйна за осигуряването на изтребители, дронове, ракети и средства за ПВО
Производител на тоалетна хартия в САЩ пуска производство от листата на растението хеспералое
ЕС обвини компанията Temu, че e възпрепятствала проверка на Европейската комисия в Ирландия
Земетресението в Япония върна назад възстановяването на историческия замък Кумамото
10 гатанки за деца, които затрудняват и възрастните
В Нидерландия купуват все повече електромобили заради данъчното облагане
Зеленски: Готови сме за преговори във всякакви формати и очакваме Уиткоф и Къшнър да бъдат активни
Кувейт обсъжда с други държави от Персийския залив изграждането на петролопровод, който да заобиколи Ормузкия проток
САЩ разполагат система за противоракетна отбрана в Израел след атаката на Иран
Старите трамваи по линии 20 и 22 в София ще останат поне още 2 години
САЩ искат Азия да използва техните AI модели, но Китай доминира при по-евтините предложения
Сигнал за бомба опразнил столичния мол на "Цариградско шосе"