Саудитска Арабия преговаря за участие в банката на БРИКС

Саудитска Арабия  преговаря за участие в банката на БРИКС

Новата банка за развитие (NDB) преговаря със Саудитска Арабия за влизането на страната като девети член на банката, пише Financial Times.

„В региона на Близкия изток ние признаваме голямото значение на Саудитска Арабия и в момента сме ангажирани в квалифициран диалог с тях“, се казва в съобщение на NDB.

Годишната среща на представителите на страните, които имат дялове в банката, ще се проведе на 30 и 31 май.

Добавянето на Саудитска Арабия, най-големият износител на петрол в света, ще разшири способността на NDB да набира финансиране. Миналата година банката спря инвестиции в Русия, която притежава 19% дял в банката, на фона на западните санкции.

Набирането на средства е „най-важната задача в момента“, каза Ашвани Муту, експерт в NDB.

„Имаме проблеми с мобилизирането на ресурси“, добави той.

Новата банка за развитие, известна още като „банката на БРИКС", е създадена въз основа на междуправителствено споразумение, подписано по време на шестата среща на върха на БРИКС в Бразилия през 2014 г. между Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка. По-късно членове на банката станаха ОАЕ, Египет и Бангладеш. NDB е предоставил финансиране на почти сто проекта на стойност 33 милиарда долара.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 20 януари. Петльовден, имен ден празнуват Евтим, Евтимий
Румен Радев напуска президентството и влиза в политиката
Тръмп се зарече да изпълни „на 100%“ заплахата си да наложи мита на европейски страни заради Гренландия
Прочутият затвор на Оскар Уайлд в град Рединг ще бъде превърнат в творчески арт център
Времето: Жълт код за студ е обявен в 15 области
Проста и ефективна тактика срещу манипулатори
"България може" избира нов лидер. Това ли ще е политическият проект на Румен Радев?
Космическият сектор очаква ръст на инвестициите след рекордната 2025 година