Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Шеф на водещ хедж фонд предупреждава, че пазарите са „счупени“ и се влошават
Изборните резултати бяха добри по отношение на избягването на проблемите с политическата стабилност, но за икономиката има много по-голям проблем, идващ в резултат на политиките във втория мандат на Доналд Тръмп: инфлацията. Това заяви милиардерът инвеститор и президент на хедж фонда Greenlight Capital Дейвид Айнхорн на събитието Delivering Alpha на Си Ен Би Си.
„Увеличихме залозите си за инфлацията. Предложената комбинация от политики е инфлационна и ще видим повече от това през следващите няколко година“, коментира той.
Инфлацията, прогнозирана от Айнхорн , може да се върне обратно към равнище от 3,5% до 4,5%, но не и обратно към нивото от 7% до 9%, което беше най-лошото от четири десетилетия за икономиката на САЩ.
Айнхорн също така заяви, че пазарите са „счупени“ и нещата продължават да се влошават – позиция, която споделя не за първи път.
„Гледам на пазарите като фундаментално счупени“, каза Айнхорн през февруари в подкаста „Masters in Business“. „Пасивните инвеститори нямат мнение за стойността. Те ще приемат, че всички останали са свършили работата“, добави той.
Айнхорн хвърля голяма част от вината върху пасивното инвестиране в индексни фондове като S&P 500, отбелязвайки, че тъй като S&P е имал подчертан наклон към растеж през последното десетилетие, когато технологичните акции са доминирали, инвеститорите, които купуват индексни фондове, по подразбиране поддържат акции на растеж за сметка на стойностните акции.
Нещо повече, акцентът върху растежа на печалбите изкривява пазарите, смята той.
Други наблюдатели на пазара са съгласни: „Стойностните акции стават все по-евтини и по-евтини в сравнение с техните базисни показатели, докато акциите за растеж изискват все по-високи и по-високи коефициенти на оценка“, посочи в имейл Роб Арнот, председател на Research Affiliates. Арнот е добре известен в инвестиционната и академичната общност с работата си в управлението на активи и количественото инвестиране.
Инвеститорите, за добро или за лошо, започнаха да оценяват рентабилността (растеж) като основен инвестиционен показател, по-важен от традиционните измервания като цена спрямо печалба (P/E).
Що се отнася до причините, поради които активните мениджъри като са се представили по-слабо, Арнот посочи, че те се свеждат до два основни проблема: по-високи разходи и факта, че активните мениджъри се конкурират един срещу друг с малко конкурентно предимство.
„Разходите имат значение. Ако индексаторите притежават пазара... тогава премахването им от пазара оставя същото портфолио за активните мениджъри да го притежават колективно. Тъй като техните такси и разходи за търговия са по-високи, тяхната възвръщаемост трябва да е по-ниска“, обясни той.
Друга причина за дългосрочно слабо представяне на активните мениджъри: Те се конкурират с други активни мениджъри, които имат много малко конкурентно предимство един срещу друг.
„Активните инвеститори печелят, ако от другата страна на сделките им има губещ, тъй като пасивните инвеститори са склонни да останат инвестирани, Един печеливш активен мениджър трябва да има губещ активен мениджър от другата страна на своите сделки“, добави Арнот.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.