Външният дълг на Китай нарасна до 2,45 трлн. долара

Икономика

Външният дълг на Китай е нараснал до 2,45 трилиона долара в края на 2023 г. Това показват данните на Държавната администрация за валутен контрол (SAFE). Средносрочният и дългосрочният дълг съставлява около 44% от общия дълг, съобщи агенция Синхуа, като цитира данни на агенцията.

В същото време 47% от външния дълг е деноминиран в юани.

В края на септември 2023 г. общият обем на външния държавен дълг на страната възлизаше на 2,38 трлн. долара.

Междувременно показателят, оценяващ оптимизма за промишлеността на страната ва близкото бъдеще, се повиши до 55,6 пункта през март, което е тримесечен връх.

Индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в преработващата промишленост в на страната  също се повиши до 50,8 пункта през март спрямо 49,1 пункта през февруари, съобщи Държавната статистическа служба на страната.

Това е най-високата стойност на показателя от март 2023 г. насам. Средно се очакваше по-слабо повишение до 49,9 пункта, според Trading Economics.

Стойност на индекса над границата от 50 пункта показва повишаване на активността в промишления сектор, докато по-ниската стойност показва отслабване. Показателят остана под това ниво за четвърти пореден месец.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

30 евро струва пренасянето на багаж с кон в последната 10-километрова отсечка до Седемте рилски езера
Връх Олимп и плажовете от десанта в Нормандия влязоха в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО
Ридли Скот екранизира легендарния роман „Островът на съкровищата“ с Хю Джакман в ролята на пирата Джон Силвър
Хората, които отлагат, могат да бъдат разделени на 9 типа. В коя група попадате вие?
Възход и спад в луксозните стоки: чанти и обувки губят популярност за сметка на бижутата
От „Бодигард“ и Самара Джой до Снежанка и Майкъл Джексън: големите събития, с които More.com влиза в културния календар на София
На днешната дата, 28 юли. Рождениците днес
Москва пое управлението на руските активи на енергийните гиганти Uniper и Fortum