Водещ миньор на биткойни в САЩ ще подаде молба за защита от фалит

Водещ миньор на биткойни в САЩ ще подаде молба за защита от фалит

Водещ миньор на биткойни в САЩ ще подаде молба за защита от фалит

Core Scientific, една от най-големите публично търгувани компании за копаене на криптовалута в САЩ, ще подаде днес молба за защита от фалит по Глава 11 в щата Тексас, предаде Си Ен Би Си, позовавайки се на запознат източник. Този ход идва след година, белязана от поевтиняване на крипто активите и повишение на енергийните цени.

Core Scientific копае валути, базирани на т.нар. модел на доказателство за работа (PoW), при който копачите трябва да се състезават за решаване на сложни уравнения, за да валидират трансакциите. За целта те използват специализирано оборудване за добив с висока изчислителна мощност. Оборудването консумира огромни количества електроенергия. Биткойнът е една от формираните по този начин криптовалути.

Пазарната капитализация на Core падна до 78 милиона долара към края на търговията във вторник, което е сериозен спад в сравнение с оценката от 4,3 млрд. долара към юли 2021 г., когато компанията стана публична чрез сливане с дружество за придобиване със специална цел (SPAC). През последната година акциите й са поевтинели с повече от 98%.

Компанията все още генерира положителен паричен поток, но средствата не са достатъчни за изплащане на дълга за финансиране, дължим за оборудване, което фирмата е взела на лизинг, твърди източникът на Си Ен Би Си. Компанията няма да бъде ликвидирана и ще продължи да работи нормално, докато опитва да сключи сделка с притежатели на ценни книжа, които държат по-голямата част от дълга на компанията, казва още източникът.

През октомври Core посочи в документ, че притежателите на нейните обикновени акции могат да претърпят „пълна загуба на инвестицията си“, но това може да не се случи, ако цялата крипто индустрия се възстанови. Сделката с притежателите на конвертируеми банкноти на Core е структурирана по такъв начин, че ако в действителност бизнес средата за биткойн се подобри, обикновените притежатели на акции може да не изгубят всичко. Компанията също така разкри, че няма да извърши плащанията по дълга си в края на октомври и началото на ноември, като добави, че кредиторите са свободни да съдят компанията за неплащане на задълженията.

Core, която основно добива биткойни, пострада сериозно от поевтиняването на криптовалутата през последната година. . Тази загуба на стойност, съчетана с по-голяма конкуренция сред миньорите, а и скока на цените на енергията, компрометираха маржовете на печалба на компанията.

Базираният в Остин, Тексас миньор, който има операции в Северна Дакота, Северна Каролина, Джорджия и Кентъки, заяви в документацията си през октомври, че „оперативните резултати и ликвидността са били сериозно засегнати от продължителния спад в цената на биткойн, увеличението в разходите за електроенергия“, както и „увеличаването на хешрейта на глобалната биткойн мрежа“ — термин, използван за описание на изчислителната мощност на всички миньори в биткойн мрежата.

Крипто кредиторът Celsius, който подаде молба за защита от фалит през юли, беше основен клиент на Core. Когато дълговете на Celsius бяха заличени по време на процедурата по несъстоятелност, това постави натиск върху баланса на Core – пореден пример за ефекта на заразата, който се разпространява в крипто сектора тази година.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ