Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Все повече държави увеличават ставката на корпоративния данък

Все по-голям брой държави са увеличили ставката на корпоративния данък през миналата година, предаде Франс прес, позовавайки се на изнесените днес данни в доклад на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР). Докладът "Реформи в данъчната политика 2024 г." става достояние в момент, когато Франция проучва възможността чрез промяна в данъчното облагане да намали бюджетния си дефицит.
"Настъпи забележителна промяна при данъчното облагане на бизнеса, където тенденцията към по-ниски ставки на корпоративния данък върху приходите изглежда е спряла, след като през 2023 г. все повече държави са прилагали увеличения на ставките, отколкото намаления", пише в доклада на ОИСР.
Това се случва за първи път, откакто организацията започна да публикува годишния си доклад през 2015 г., оценявайки реформите, приложени в 38-те страни членки на ОИСР, както и в страните партньори, които са около 90 държави.
"Тази промяна отразява необходимостта от допълнителни приходи и усилия за подобряване на справедливостта в рамките на данъчната система", пише още в заключенията от доклада. Ставката на корпоративния данък непрекъснато намалява в световен мащаб от началото на века.
Данъчното облагане на компаниите е една от мерките, които се проучват за намаляване на френския бюджетен дефицит, според информация на местни медии, публикувана наскоро. Правителството на Франция обмисля увеличаване на корпоративния данък с 8,5 процентни пункта за корпорациите, които оперират с поне един милиард евро оборот, според информация на в . "Льо Монд", цитирана от АФП, предаде БТА.
От встъпването си на власт през 2017 г. президентът Еманюел Макрон намали корпоративния данък от 33,3 на 25 на сто.
Също така според информация на медии правителството обмисля данък върху обратното изкупуване на акции, увеличаване на данъчното облагане за превозните средства, които отделят най-много вредни емисии, както и увеличаване на данъците на недвижимите имоти. От Министерството на икономиката и финансите отказаха коментар по въпроса, като подчертаха, че "тепърва ще се вземат окончателните решения".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
САЩ и Франция ще проведат военна мисия за противодействие на Китай в космоса
Свят |IKEA купува сграда в Манхатън за 213 милиона долара за нов магазин в САЩ
Компании |Учени за първи път създават ембриони от ДНК на човешка кожа
Наука и Здраве |Financial Times: Компаниите на Мъск преживяват силно текучество на управленски и инженерен персонал
Компании |МААЕ: Няма непосредствена опасност за Запорожката АЕЦ
Свят |Бойко Борисов предлага да се закрие ДАИ
Политика |България започва нов сондаж за природен газ в Черно море
Политика |Нови директиви пред генералите: Военни сили за бързо реагиране ще потушават граждански безредици в САЩ
Свят |Зеленски: Положението в Запорожката АЕЦ е критично
Свят |От 8 октомври ще санкционират търговците, които вдигат цените необосновано
България |Обратно изтичане на мозъци: 85 известни учени от САЩ са се преместили на работа в Китай от 2024 г.
Свят |Едно от пет работни места в туризма ще останат незаети в Европа през следващото десетилетие
Свят |ДСБ предлагат паркоместата в сградите да получат отделна имотна партида
Политика |ADVERTORIAL

Официално отвори врати AYA Estate Vineyards – първата в България и региона винарна и галерия за съвременно изкуство

Vivacom с три отличия от престижния конкурс Forbes HR & Employer Branding Awards 2025

Коментари
Няма въведени кометари.