Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|ОИСР: Имиграционният бум помага за ускоряването на икономическия растежа в богатите страни
Силните имиграционни потоци в богатите страни помагат за укрепване на пазарите на труда и засилване на растежа. Това се посочва Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в най-новия си доклад за повишава перспективите си за глобалната икономика, предава „Файненшъл таймс“.
Базираната в Париж организация заяви, че „изключително големите“ миграционни потоциминалата годинa в страните от ОИСР, включително САЩ, Обединеното кралство, Канада, Испания и Австралия, са разхлабили стегнатите пазари на труда и са повишили брутния вътрешен продукт.
На този фон ОИСР повиши прогнозата си за представянето на световната икономика, като сега тя очаква глобалният брутен вътрешен продукт да нарасне с 3,1% тази година. Предходната прогноза бе за растеж от 2,9%. За страните членки на ОИСР очакваният растеж е 1,7%.
По-добрата перспектива отразява по-бързия от очакваното спад на инфлацията, подобрено бизнес доверие и възстановяване на доходите на домакинствата.
Съществува обаче ясно трансатлантическо разминаване в представянето. ОИСР повиши прогнозата си за растежа на САЩ до 2,6% за 2024 г., докато по-слабата икономически перспектива пред Германия накара организацията да запази прогнозата си за растежа в еврозоната непроменена при ниво от 0,7%.
Главният икономист на ОИСР Клеър Ломбардели заяви, че икономиката на САЩ изглежда „забележително силна“, с все повече доказателства, че напредъка и в сравнение с европейските икономики се разширява. По-слабите перспективи за търсене в еврозоната биха могли да дадат възможност на Европейската централна банка да намали лихвените проценти по-рано от Федералния резерв на САЩ, смята тя.
Силата в работната сила е част от картината на растежа в САЩ и други икономики, каза Ломбардели, като добави, че „извънредните“ темпове на миграция „определено“ са изиграли роля в подкрепата на растежа.
ОИСР заяви през октомври, че хуманитарните кризи и недостигът на работна ръка са довели миграцията до най-високото ѝ ниво за всички времена, като 6,1 милиона постоянни мигранти са се преместили в нейните 38 страни членки през 2022 г., а през 2023 г. трансграничното движение се прогнозира да е нараснало още повече.
„Има положителна роля за миграцията в икономиките. Тя очевидно помага за производителността, трансфера на знания и идеи, както и за трудовата мобилност. Всичко това е невероятно добре дошло и в дългосрочен план ще бъде част от начина, по който се справяме с демографското предизвикателство“, каза Ломбардели.
Въпреки това ОИСР отбеляза, че растежът на БВП на глава от населението — по-добра мярка за жизнения стандарт, е бил много по-слаб през 2023 г. от общия растеж на БВП и за някои страни е бил отрицателен.
Ломбардели също така отбеляза, че не е ясно как миграцията се отразява на темпа на растеж на заплатите – решаващ фактор за централните банки, които се опасяват, че натискът върху заплащането подхранва постоянната инфлация.
Някои икономисти смятат, че скокът на имиграцията в САЩ е една от причините, поради която ръстът на работните места е много по-силен от очакваното през последните месеци. Бюджетната служба на Конгреса на САЩ заяви през март, че нетната имиграция е достигнала 3,3 милиона души миналата година - много повече от оценките на Бюрото за преброяване, които подкрепят официалните данни за размера на работната сила.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.