Забавяне на положителната инерция разколеба борсовата търговия

Забавяне на положителната инерция разколеба борсовата търговия

Забавяне на положителната инерция разколеба борсовата търговия

Европейските фондови пазари стартираха разнопосочно днес, след като положителната инерция в региона се забави, докато печалбите за третото тримесечие продължиха да се трупат.

Паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0,24% при отварянето на търговията, след което се насочи към неутрална територия и приключи на около 0,1%.

Петролно-газовият сектор се понижи с 1,37%, след като саудитският гигант Aramco отчете рязък спад на печалбата, докато финансовите услуги поскъпнаха с 0,9%.

Забавяне на скоростта се наблюдава и при световните акции след като ентусиазмът на инвеститорите относно пика на световните лихвени проценти намаля.

Световният индекс на капиталовите пазари MSCI (.MIWD00000PUS), който проследява акциите в 47 държави, спадна с 0,3%. Най-широкият индекс на MSCI за акциите в Азиатско-тихоокеанския регион извън Япония (.MIAPJ0000PUS) отбеляза още по-голям спад - с 1,2 %, прекъсвайки три поредни дни на ръст.

Щатските държавни ценни книжа бяха като цяло стабилни, след като се оттеглиха от част от ралито, последвало решението на Федералния резерв да запази лихвените проценти миналата седмица.

Доходността на десетгодишните ДЦК се колебаеше на равнище 4,641% - с около 10 базисни точки (б.т.) над равнището от петък, след най-големия им седмичен спад от март насам, но доста под границата от 5%, достигната в края на октомври.

На Уолстрийт също се очакват загуби, като фючърсите на индекса S&P 500 спаднаха с 0,3% след като вчера Nasdaq (.IXIC) отбеляза седма поредна сесия на ръст, с което сложи край на най-дългата си серия от януари насам.

"В края на миналата седмица имаше доста голяма еуфория поради убеждението, че Фед е приключил с вдигането на лихвите, че пазарът на труда се забавя, и че икономиката на САЩ ще преживее меко приземяване", каза Майкъл Хюсън, главен пазарен анализатор в CMC Markets UK. "Хората започнаха да гледат малко по-ясно. Съществува риск ФЕД отново да повиши лихвите.", допълва той.

По-късно през деня се очаква да говорят трима представители на Фед, като инвеститорите ще следят за сигнали относно следващите стъпки на централната банка в опита ѝ да укроти инфлацията.

"Продължава да се наблюдава надлъгване между пазарите и Фед, който вероятно се надяваше по-високата доходност по дългосрочните облигации да свърши работата по затягане на политиката вместо него", заяви Николас Чиа, макростратег в Standard Chartered.

"Пазарите вероятно се опасяват, че по-ниската доходност ще накара Фед да преосмисли въпроса за продължителна пауза", обобщи той.

В Китай данните показаха, че вносът неочаквано е нараснал през октомври, докато износът се е свил по-бързо от очакваното, в смесен набор от показатели, които показаха, че възстановяването във втората по големина икономика в света остава неравномерно.

Световните пазари ще насочат вниманието си към председателя на Федералния резерв на САЩ Джером Пауъл, който трябва да говори през следващите дни.

Миналата седмица централната банка на САЩ запази лихвените проценти непроменени за второ поредно заседание, докато доходността на облигациите се понижи. Сред инвеститорите преобладават надеждите, че кампанията на Фед за повишаване на лихвените проценти е към своя край.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ