Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Защо се проваляме с личните бюджети?
Хората, които имат личен бюджет знаят, че е лесно да се направи, но е много по-трудно да се спазва. В тази статия ще ви представя няколко лесни начина, които ще ви помогнат в това начинание.
Всъщност, правили ли сте си някога личен или семеен бюджет? Все още ли го спазвате? Без да съм ясновидец, предполагам, че сте отговорили с „Да” на първия въпрос и с „Не” на втория. Всички ние имаме страхотна мотивация в началото да харчим парите си умно, в съответствие с плана, но след това ни е трудно да продължим да го правим.
Ето основните причини, поради които се проваляме при спазването на личния или семейния бюджет.
1.Отрязвате забавленията
Повечето хора, когато си правят бюджет слагат в него всички месечни сметки, разходите за транспорт и дневните, а остатъка от парите го записват в графа „Храна”. Какво се получава? Развлеченията изобщо отсъстват от бюджета. Дори да нямате големи финансови възможности, сложете в бюджета си и такава графа. Ако не се забавлявате, шансът да се провалите във финансовото планиране нарастват значително.
2. Забравяте да включите неочакваните и неповтарящите се разходи
Има много сметки, които плащате всеки месец и е лесно да се предвидят и включат във вашия бюджет, но има и разходи, които са само веднъж в годината или през няколко месеца. Такива са например застраховката на автомобила и данъците за жилището. За да е коректен вашия бюджет, трябва да включите и тези разходи в него.
Друг тип разходи, които са веднъж на няколко години са основни ремонти на жилището и на автомобила. Повечето хора ги забравят и когато дойде време за тях, тичат в банката, за да теглят кредит, който може да навреди на финансовото им положение.
3. Имате прекалено големи очаквания
Отделяте малко време, за да си направите бюджета и когато сте готови си мислите, че той е перфектен и всички разходи са включени в него. В края на месеца, обаче, установявате, че сте в преразход от 300 или 400 лева. Как е станало това? Вероятно сте забравили някоя сметка или сте подценили определен тип разходи, например дневните или тези за храна. Изводът е, че няма как да направите перфектен бюджет още от първия път.
Тук искам да обърна внимание на един съвет на Робърт Кийосаки - „Плащай първо на себе си”. Как действа на практика? Когато получите вашата заплата или друг доход, първото нещо, което трябва да направите е да заделите определена сума, която да инвестирате и която ще ви носи доходи в бъдеще. Сумата зависи от вас, но е добре за начало да е поне 10% от вашия доход.
Човек става богат не на работа, а вкъщи, където решава как да управлява умно парите си. Богат може да стане само човек, на който му остават някакви пари и може да ги спести. Дори да получаваш 10 000 лв. заплата, ако ги харчиш всичките, никога няма да станеш финансово свободен.
4. Използвате грешни инструменти
Наистина ли използвате правилните инструменти за вашите разходи и личен бюджет? Те лесно достъпни ли са през вашия телефон или таблет? Отразяват ли вашия ритъм на живот? Може ли бързо да разберете за нова негативна тенденция или възможност за намаляване на вашите разходи?
Един инструмент е толкова добър, колкото вие познавате неговите функции и характеристики и не изисква големи усилия, за да се ползва. За някои от вас, това може да е сайт, който има мобилна версия (или само мобилно приложение), за други – най-полезния инструмент може да е просто лист хартия и молив с гумичка (т.нар. Word 1.0 редактор).
Аз преминах през няколко инструмента. Започнах да записвам разходите си и да си водя бюджет на лист хартия, след това преминах през различни сайтове и мобилни приложения (които не се оказаха толкова добри, дори загубих данните си от един сайт, защото той просто изчезна), като накрая се върнах към основите. Сега записвам разходите си в една тетрадка и накрая на месеца ги пренасям в екселска таблица. Семейният бюджет го съставяме на всяко 1-во число от месеца на лист А4.
И последната причина за това да се проваляме е силата на навика. Всеки е свикнал да прави точно определени неща и да минава по един и същи път всеки ден, месец след месец, година след година. Всяка промяна застрашава вътрешния ред.
И така, ако се справите с тези препятствия при изготвянето и спазването на вашия личен или семеен бюджет, ще се доближите с една крачка към по-доброто си финансово бъдеще. С това животът ви ще става много по-лесен и ще сте подготвени за различни ситуации.
Стойне Василев
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.