Кои икономики ще се представят най-зле през 2016?

Кои икономики ще се представят най-зле през 2016?

Новогодишните обещания за по-добро представяне няма да помогнат на най-слабите икономики през 2016. За много от тях Новата година ще донесе само повече разочарования, смятат икономисти.

Богата на петролни залежи Венецуела ще се свие с 3,3% - най-мрачната прогноза от всички 93 държави, включени в последния анализ на Bloomberg, проведен в периода октомври-декември 2015.

На второ място се нарежда Бразилия, чийто кредитен рейтинг през септември бе понижен до „боклук“ (junk).

Следващите най-тревожни прогнози са тези за задлъжняла Гърция и за Русия.

Кои други икономики ще се представят най-разочароващо през 2016 става ясно в следващата графика:

Клуб „Рецесия“

Клубът, към който никой не иска да се присъединява, предлага някои изненади. Сред икономиките с 50% шанс за свиване е Тайван. Поради слабия износ към Китай, годишният ръст се забави драматично от 4% през първото тримесечие на 2015 до -0,6% през третото.

Въпреки очаквания ръст от 1,2%, Украйна – една от най-зле представилите се икономики през изминалата година – все още е изложена на риск. Икономисти оценяват шансовете на страната да изпадне в рецесия през следващите 12 месеца на 60% - резултат, по който Украйна си дели третото място с Аржентина.

От следващата графика става ясно кои 5 икономики са застрашени от рецесия в следващите 12 месеца:

Латинска Америка

Най-ужасяваща е перспективата пред Венецуела: от недостига на основни суровини като лекарства, до срива в цената на петрола, чийто дял в износа на страната възлиза на 95%, нацията върви към трета поредна година на отрицателен БВП. Опозиционната партия, която доминира Конгреса за първи път от 16 години, предлага добри новини за по-смелите инвеститори.

В другите страни на континента положението не е по-розово. Прогнозата за БВП на Бразилия през 2016, в комбинация с миналогодишното падение, хвърля икономиката в най-тежката рецесия от 1901 година насам. Две големи агенции вече понижиха рейтинга на държавния дълг на Бразилия до „боклук“ (junk).

Следната графика показва, че сривът на бразилския БВП отразява резкия спад в цената на желязната руда – една от най-важните за страната износни суровини:

В съседна Аржентина новоизбраният президент Маурисио Макри повежда държавата в нова посока, за да избегне икономическа катастрофа и срив на БВП през тази година. Стъпил в длъжност само преди месец, той вече въвежда мерки, целящи да подпомогнат растежа и да намалят фискалния дефицит.

Европа

Гърция не бе изритана от Еврозоната и успя да рекапитализира финансовия си сектор, но 2016 все пак е изпълнена с предизвикателства. Икономиката ще се свие с 1,8% и ще направи стотиците милиарди долари, които страната дължи, много по-трудни за изплащане. Орязването на дълга ще остане мираж. Да не забравяме и натиска, който сирийските бежанци упражняват върху границите на Гърция.

Русия ще остане на отрицателна територия, след като през първите 9 месеца на 2015 година икономиката й се сви с около 3,6%, но и ще избегне потенциално най-дългата си рецесия от последните над 2 десетилетия. Санкциите, наложени от Европейския съюз и САЩ, както и ниските цени на петрола, чийто дял в държавните приходи е 40%, нанесоха тежки щети.

Въпреки тежката година, която ги очаква, Гърция и Русия отново вървят към растеж: 

Финландия и Швейцария също влязоха в списъка с 10-те държави, чието представяне през 2016 се очаква да бъде особено слабо. Първата страда от географската близост и икономическата си зависимост от Русия, а последната все още се клатушка заради изненадващото решение на централната й банка да изостави фиксирания курс между франка и еврото – ход, който парализира износа и туризма.

Азия

Икономисти предвиждат Япония да бележи ръст от 1%, който обаче ще е причина страната да изостане от съседките си, много от които влизат в списъка на потенциално най-силните икономики за 2016. Наскоро японското правителство одобри рекорден бюджет за следващата фискална година, залагайки фискалните стимули и реформите в трудовия пазар да засилят растежа.  

Източник: Bloomberg

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ