Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Прогноза: Третата вълна на кризата ще започне от развиващите се пазари
Инвестиционната компания Aberdeen Asset Management оповести окончателни резултати от отчета си, от които става ясно едно: инвеститорите са в ужас от възможна криза в Азия и на развиващите се пазари, посочва в свой коментар Financial Times.
Първо, добрата новина: приходите на компанията са нараснали с 5% до £1,16 млрд. ($1,74 млрд), печалбата се е увеличила с £1,3 млн. ($1,95 млн) до £ 491,6 млн. ($739,1 млн), а дивидентите са се покачили с 0,75 пенса до 12 пенса на акция.
В същото време обаче има и един голям негатив: стойността на активите, които се намират под управление на компанията, се е понижила с 10% до £283,7 млрд. ($426,5 млрд). Тази динамика е свързана с крайно негативните настроения на инвеститорите във връзка със събитията на развиващите се пазари.
Фондът е изправен пред огромен отлив на средства: около £ 33,9 млрд. ($50,9 млн) са изтеглени от инвеститорите за около година на фона на безпокойства за икономическите перспективи в развиващите се страни. Последното тримесечие бе десето поред за компанията, в което е регистриран чист отлив на средства, като явлението не засяга само нея. Експертите на Aberdeen казват, че последните три месеца за компанията, специализирана в управление на активи "са най-лошите по обем на изтеглени средства от началото на световната финансова криза".
Това е сериозен предупредителен сигнал. Aberdeen е една от най-големите управляващи компании в Европа, по резултатите от дейността може лесно да се оцени какво точно се случва в отрасъла.
Инвеститорите и до днес са в шок от динамиката на ръста на икономиката в Китай и срива през "черния понеделник" тази година, когато местните борси рухнаха и бягството на капитали от страната видимо се засили.
Забавянето на китайската икономика подейства като тревожен сигнал за другите развиващи се пазари, отчитайки колко много суровини е придобил Китай в последните години. Ненаситният му апетит подкрепяше икономиките на много страни.
Наред с това, през последните десет години частният сектор в много от развиващите се пазари буквално потъна в дългове, докато корпорациите в западния свят се стремяха да намалят дълговия натиск или въобще да се избавят от дългове.
Всичко това доведе до т. нар. "токсична смес" по определението на HSBC, от дългове и слаби темпове на растеж на развиващите се пазари. А Goldman Sachs наскоро кръсти този коктейл "третата вълна" на финансовата криза, провокирана от завоя в китайската икономика.
Източник:Financial Times
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.