Рекордно ниски приходи от дивиденти на държавни фирми

Икономика

Едва 52,4 млн. лв. са постъпилите в бюджета приходи от дивиденти на държавни фирми, при очаквани 110 млн. лв. Това е безпрецедентно ниско ниво за последните 5 години, в които постъпленията от дивидент на държавата варираха от 140 до 420 млн. лв., пише в. „Сега”.

Не е ясно защо приходите са толкова малко, а осигуряването на подобна информация внезапно се оказа данъчна и осигурителна тайна.

Съгласно разпореждане на кабинета на Пламен Орешарски от 11 юни т.г. държавните дружества трябваше да внесат дължимия дивидент на държавата най-късно до 15 юли. Крайният срок е съобразен с графика, в който фирмите изготвят годишните си финансови отчети, а дължимият дивидент възлиза на 70% от печалбата след заделяне на задължителна част за фонд "Резервен".

По данни на Министерството на финансите (МФ) от 13 август в изпълнение на това задължение държавните фирми са превели в бюджета 52.4 млн. лв. Не е ясно защо сумата се разминава с прогнозата и има ли държавни дружества, които не са превели дивидент в законовия срок. Противно на дългогодишната си практика, от МФ отказаха да предоставят разбивка по отделни дружества с аргумента, че тази година приходите от дивидент се превеждали по отделна сметка на дирекция "Големи данъкоплатци и осигурители" в НАП.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Звездите за бизнеса от 15 до 21 юни: Лятното слънцестоене носи нова динамика в идеите и комуникацията
Тръмп и Нетаняху вървят към сблъсък заради споразумението между САЩ и Иран
Времето: Ветровито със следобедни валежи
Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват потенциала за възстановяване на доставките през Ормузкия проток
На днешната дата, 16 юни. Рождениците днес
ЕС обвинява Китай, че обучава руски войници за войната в Украйна
Първият ден на срещата на Г-7 започва с разговори за Украйна и Близкия изток
Премиерът: Въвеждаме система за контрол на обществените поръчки