Европейският пазар на бизнес имоти ще расте, ще дръпне и България

Европейският пазар на бизнес имоти ще расте, ще дръпне и България

Глобализацията на пазара на бизнес имоти се отразява добре на България. Виждаме значително по-високо търсене на земя за строителство, както и на офис и търговски площи с потенциал за увеличаване на приходите им при успешно финансово преструктуриране, допълнителни инвестиции и намиране на нови наематели. Това заяви Михаела Лашова, изпълнителен директор на Forton, която е стратегически партньор в България и Македония на глобалната консултантска компания за имоти Cushman & Wakefield. - Виждаме позитивен тренд в търсенето на офис и търговски площи от наематели, а това дава увереност и на международните инвеститори, които очакваме да покажат по-голяма активност в следващите месеци.

Европейският пазар на бизнес имоти ще ускори растежа си през следващите две години, което ще донесе позитиви за България под формата на по-благоприятни условия за чуждестранни инвестиции, увери Питър Виктор, старши управляващ директор на Cushman & Wakefield за Европа, Близкия Изток и Африка и ръководител на звеното за международни корпоративни клиенти. Той прогнозира, че Европа ще е в центъра на световното внимание“. Според него търсенето на инвестиционни имоти ще се разшири в нови географски ширини и сектори и интересът към ново строителство ще нарасне.

По последни данни, инвестиционният пазар в България достига 114 млн. евро от началото на годината, вложени в 26 сделки, и вече е с 54% над отчетения обем за цялата 2013 г. 

За разлика от годините на бума на пазарите на имоти в Централна и Източна Европа до 2008 г., по-високият ръст от 2015 г. ще бъде следствие от по-високи инвестиции не само в имоти, а и в реалната икономика. Аутсорсингът на бизнес процеси и тенденцията за изнасяне на производства на близки пазари ще донесе ползи за Централна и Източна Европа, твърди Питър Виктор. Той е категоричен, че пазарите в тези страни ще видят ръст в търсенето на бизнес имоти.

Проучване показва, че България е в благоприятна позиция да улови част от търсенето на нови местоположения за изнесени центрове за услуги или производства. Страната ни е трета от европейските страни след Румъния, която е първа в света, по атрактивност за аутсорсинг на бизнес процеси. Делът на информационните технологии и аутсорсинг секторите в усвоените (наети и придобити от крайните им ползватели) офис площи в София нараства от 40% през 2012 г. на 52% през първите девет месеца на 2014 г., сочат последните данни на Forton. Пазарът на офиси в София показва ръст вече трето тримесечие, като обемите, усвоени в края на септември надминават тези от 2013 г.

Глобализацията и развитието на интернет каналите за търговията на дребно карат търговците да се насочат към първостепенни пазари и местоположения. Междувременно технологиите им осигуряват бърз достъп до нови пазари. Крайният резултат са по-високите изисквания към новите търговски проекти.

Предлагането на търговски площи вече зависи не само от строителството, а и от затварянето на съществуващи проекти, коментира Лашова. - Пазарът на търговски площи е в процес на възстановяване, като наемателите все още определят правилата. През последните месеци на пазара бяха представени няколко нови търговски центъра, а появата им доказа, че все пак има място за професионално планирани и управлявани проекти.

Тенденцията за изнасяне на производства към близки дестинации ще доведе до повече инвестиции в ЦИЕ, смята Питър Виктор. По думите му другият съществен фактор за пазара на индустриални и логистични имоти ще бъде бурният растеж на електронната търговия.

Според оценката на Cushman & Wakefield българският пазар на индустриални и логистични площи в момента се намира в най-ниската фаза на бизнес цикъла. Но заради липсата на ново строителство в София наемите се повишиха от 3.5 на 3.75 евро на кв. м месечно към края на третото тримесечие. Водени от западноевропейските пазари, наемите на първокласни площи се очаква да нараснат с 1-2% тази година, 2-3% следващата и над 3% през 2016 г. Питър Виктор прогнозира, че търсенето на инвестиционния пазар ще продължи да се развива с по-бърз темп от това на наемния.

Думите му потвърди и Михаела Лашова, според която българският пазар ще се глобализира и ще бъде все по-тясно обвързан с европейския. Цели сектори от икономиката се доминират от международни компании, а инвеститорите прескачат границите в търсене на по-висока възвращаемост. До голяма степен вследствие на тези тенденции последните девет месеца на 2014 г. са и най-силните за пазарите на бизнес имоти в България от 2009 г. насам.

Петя Стоянова

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Седмичен хороскоп: Звездите за бизнеса от 24-ти до 30-ти март 
На днешната дата, 24 март. Имен ден празнуват Зарко, Захари, Захарина, Хари
СЗО бие тревога за ръст на случаите на туберкулоза сред децата в Европа
Най-голямата компания за фотоволтаични централи в България консолидира финансовите си отчети по нов начин
Спортният министър разпореди проверка на работата на тотото, освобождават ръководството
Цитат на деня
"Възраждане" внася вот на недоверие към правителството заради външната политика
Радостин Василев: Нямам нищо против да съм хулиган в битката с мафията