Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|И Twitter на съд за дискриминация към жените
Twitter стана последната голяма фирма от Силициевата долина, срещу която тръгна дело за полова дискриминация. Ищецът е бивша служителка на компанията, която твърди че системата за повишаване на служителите в Twitter поставя жените в неравностойно положение.
През изтеклите няколко седмици подобно дело бе заведено от временно управляващият директор на Reddit Елън Пао срещу инвестиционната фирма Kleiner Perkins Caufield & Byers. Съдия постанови, че "има значителни доказателства, от които разумният съдебен заседател може да заключи, че в Kleiner Perkins има преднамерена полова дискриминация". С това той позволи на Пао да иска обезщетение.
Facebook също е сред съдените за дискриминация работодатели от американската технологична мека. Бившата служителка на най-голямата социална мрежа Чиа Хонг заведе дело с помощта на адвокатите на Пао, като се жалва, че е станала жертва на полова и расова дискриминация, а също и на сексуален тормоз. Адвокатите й заявиха, че след тормоза Хонг е била уволнена и заменена с "по-малко квалифициран, по-малко опитен мъж".
Освен това бивша служителка на Google заяви по-рано този месец, че е била обект на нееднократен сексуален тормоз от по-висшестоящи в йерархията на фирмата, посочва Business Insider. Тя открито назова като виновни двама висши служители на Google, срещу които вече води дело.
Най-новата жалба, срещу Twitter, е от инженер Тина Хуанг. Тя обвинява компанията, че дискриминира жените чрез начина, по който повишава служителите си. Според "Ройтерс" Хуанг твърди, че компанията "няма формални процедури за откриване на нови работни места или повишаване, ами вместо това разчита на прикрит процес на подпомагане, който издига няколко жени до топ инженерните позиции".
Хуанг е работила за Twitter между 2009 и 2014 г. Тя твърди още, че се оплакала от проблема на изпълнителния директор Дик Костело и заради това три месеца по-късно била принудена да напусне, въпреки че била един от служителите с най-дълъг стаж на работното място. От Twitter се защитават с думите, че Хуанг е напуснала доброволно след като лидерският екип опитал да я убеди да остане.
Twitter беше критикувана през 2013 г. след като се оказа, че не може да намери една единствена жена, която да включи в Борда на директорите си преди първичното й публично предлагане на борсата.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.